Városlista
2025. április 15, kedd - Tas, Anasztázia

Hírek

2014. Február 04. 16:22, kedd | Helyi
Forrás: Félegyházi Hírek

240 éve város Kiskunfélegyháza

240 éve város Kiskunfélegyháza

Kétszáznegyven évvel ezelőtt, 1774. február 4-én Mária Terézia királynő mezővárosi rangot adományozott Kiskunfélegyházának.

Kétszáznegyven évvel ezelőtt, 1774. február 4-én Mária Terézia királynő mezővárosi rangot adományozott Kiskunfélegyházának. A feudális Magyarországon a mezővárosi (oppidum) fő vonzerejét a földesúrral szemben élvezett nagyobb önállóság jellemezte. A mezőváros lakói, bár jobbágyok voltak, általában mentesültek a földesúri robot alól, azt pénzzel megválthatták, gyakran adójukat sem egyenként, hanem mint szervezett, önkormányzattal rendelkező közösség, együtt, egy összegben fizették. Belső, ügyeikben – igazgatás, bíráskodás – maguk dönthettek, legalábbis első fokon. Kiskunfélegyháza lakói a redempcióval megszabadultak a jobbágysorstól. A Jászkun Kerület önkormányzata amúgy sem tett különbséget a városi ranggal rendelkező, illetve nem rendelkező települések között, így az említett kedvezményekre itt nem volt szükség, mégis a királyi elismerés fontos eredménnyel járt: lehetővé tette évi négy országos vásár megrendezését. A vásárok tartása pedig rendkívül fontos volt az újdonsült városkának, az egész Alföldről, sőt talán még a Jászsággal határos távoli Felvidékről is sereglettek a kereskedők. Az élénk kereskedelmi forgalom, a fejlődő és feudális kötöttségektől szinte mentes gazdaság pedig amellett, hogy gazdagította a város polgárait, igen jó hírverésnek is bizonyult. Évről évre új települők érkeztek, a XIX. század fordulójára lakosság lélekszáma elérte, majd gyorsan meghaladta, a 10 ezret, ezzel Félegyháza, Magyarország közepesen fontos városai közé emelkedett. A város vezetése bölcs lépésekkel segítette elő – a lakosság növekvő számának ellenére – még mindig falusias település fejlődését. Azért, hogy a paraszti lakosság közé iparosokat és értelmiségieket csalogasson, azok ingyen kaptak házhelyet, és könnyebben elnyerték a számos kedvezménnyel járó lakosi jogot. A városközpont gyorsan kiépült, egy 1789-es összeírás szerint már állt a templom és parókia, oskolaház, városháza, a Kiskun Kerület székháza (kiskun Múzeum épülete), Görög Ház, a Nagy Vendég Fogadó.

Forrás: Kiskunfélegyháza helyismereti könyve
Fotók: Gulyás Sándor

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 14. 13:40, hétfő | Helyi

A 90 éves Rózsika néni aktívan éli mindennapjait

Tarjányi Jánosné szül.: Pál Rózsa a napokban ünnepelte 90. születésnapját.

2025. Április 14. 09:52, hétfő | Helyi

Sok érdeklődőt vonzott az alternatív egészségnap

Alternatív egészségnapot tartottak április 13-án (vasárnap) a Szakmaközi Művelődési Házban. Az érdeklődőket számos érdekes programmal, előadásokkal és kézműves termékek vásárával várták 9-18 óráig.

2025. Április 14. 08:01, hétfő | Helyi

Matiné Koncerttel kedveskedtek a legkisebb zenekedvelőknek

A kiskunfélegyházi zeneiskolában április 13-án délelőtt „Aki nem lép egyszerre…” címmel interaktív táncos – zenés programmal várták a kisebb és nagyobb gyerkőcöket kísérőikkel.

2025. Április 13. 17:25, vasárnap | Helyi

Közel hétszázan táncoltak együtt Kiskunfélegyházán

Regionális Szenior Örömtánc találkozót tartottak április 12-én Kiskunfélegyházán a Városi Sportcsarnokban, ahol az idősebb korosztály együtt ropta a legfiatalabb generációval.