Városlista
2025. október 14, kedd - Helén

Hírek

2016. Augusztus 23. 16:28, kedd | Helyi
Forrás: hazipatika.com

5 élelmiszer, amely árt a fogaknak

5 élelmiszer, amely árt a fogaknak

Bizonyos ételek és italok nem tesznek jót a fogaknak, sőt kifejezetten károsítják a fogzománc anyagát.

Dr. Benkő Krisztina fogorvos szerint ezek az élelmiszerek kiválthatók, a szuvasodás megelőzhető.

1. Rágcsálnivalók
A chips, a ropi, a perecek a szájban lévő baktériumokkal érintkezve roncsolják a fogak külső rétegét. Ráadásul magas keményítőtartalmuk miatt könnyen beleragadnak a fogakba, fogközökbe és a következő fogmosásig ott is maradhatnak.

2. Üdítőitalok

A cukros, szénsavas üdítőitalok foszforsavat tartalmaznak, és ha sokáig szürcsölgetjük őket, sokáig is érintkeznek a fogfelülettel. Hasonlóképpen veszélyes lehet a savas, 100 %-os gyümölcslevek kortyolgatása is.

3. Alkohol
Az alkoholos italok meglepően sok cukrot tartalmaznak (különösen az üdítőszerű, alacsonyabb alkoholtartalmú, színes italok, az édes bor, a gyöngyöző bor, a pezsgő, a koktélok, a likőrök) és nagyon magas a savtartalmuk is. A savas italok pedig közismerten károsítják a fogzománcot, ezáltal a baktériumok könnyebben megtámadhatják a fogakat.

A fehér fogsor iránt egyre növekszik az igény, ami érthető is. Hiszen az elszíneződött fogak számos esetben az ápolatlanságot, az elhanyagoltságot sugallják, míg ezzel szemben a fehér fogsor az egészség és a jól ápoltság "hírnöke". Mit tehetünk a fehér fogakért?

4. Citrusfélék
A citrusfélék természetesen citromsavat tartalmaznak, amely nagy mennyiségben roncsolja a fog felső zománcréteget és a foggyökereket. Egyes kutatások szerint a citromban, narancslében található savak sokkal inkább kikezdik a fogzománcot, mint a peroxidok, amelyeket egyes fehérítő fogkrémek tartalmaznak.

5. Salátaöntetek, savanyúságok
A legtöbb öntet tartalmaz balzsamecetet és cukrokat. Bár az ecetnek számos jó tulajdonsága van, de magas savtartalma viszonylag rövid időn belül roncsolja a fog legfelső zománcrétegét, és ugyanez igaz a savanyúságokra.

Tippek a fogzománc védelmében

Honnan tudhatjuk, hogy kopik a fogzománc?

  • A fogzománc elvékonyodása miatt a fog sárgulni kezd.
  • Hideg vagy meleg ételek, italok fogyasztásakor kialakul a fogérzékenység.
  • A fogak élei áttetszővé válnak, és kisebb mélyedéseket tapasztalhatunk a fogak felszínén.

Dr. Benkő Krisztina szerint sokat tehetünk a fogzománc védelmében.

  • Lehetőség szerint kerüljük a szénsavas, cukros üdítőket. Ha mégis ezeket választjuk, ne lassan, szívószálon szürcsöljük, hanem viszonylag gyorsan nyeljük le, hogy a lehető legrövidebb ideig érintkezzenek a fogzománccal. Az üdítőket, édességeket lehetőleg főétkezések után fogyasszuk, amikor már amúgy is alacsonyabb a száj PH értéke és ne az étkezések között.
  • Mérsékeljük a vörösbor, az ecet, a rágcsálnivalók, a savas gyümölcsök, savanyúságok fogyasztását. A savas gyümölcsök pl. alma károsító hatását mérsékelhetjük, ha sajttal fogyasztjuk. A 100 százalékosos gyümölcsleveket vízzel hígítva, szintén ne lassan kortyolgatva igyuk.
  • Evés, ivás után várjunk legalább fél órát a fogmosással, így elkerülhető a meggyengített zománcréteg felsértése.
  • Válasszunk fluoridtartalmú fogkrémet, amely elősegíti a meggyengített fogzománc újbóli megerősítését és megakadályozza a fogzománc - fogmosás okozta - további kopását.
  • Megelőzés és kezelés céljából is keressük fel félévente a fogorvosunkat, ugyanis ha hagyjuk súlyossá válni a helyzetet, gyökérkezelésre, koronával borításra, végső esetben a fogak eltávolítására lehet szükség.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 12. 21:08, vasárnap | Helyi

Csányi József újra megnyerte a polgármester-választást Kiskunfélegyházán

A 2025-ös időközi önkormányzati választáson Csányi József független jelölt ismét bizalmat kapott a kiskunfélegyháziaktól, így továbbra is ő marad a város polgármestere

2025. Október 10. 09:05, péntek | Helyi

Vasárnap rendezik meg a félegyházi állat- és kirakodóvásárt

élegyházi Városfenntartó Nonprofit Kft. Piac- és Vásárüzemeltetési részlege tájékoztatja a vásárlókat és az árusokat, hogy a Kiskunfélegyházi Országos Állat és Kirakodó vásár időpontja: 2025. október 12., (vasárnap).

2025. Október 09. 22:48, csütörtök | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.