Hírek
2015. Április 06. 09:00, hétfő |
Életmód
Forrás: vital.hu
A cinkhiány következményei

Az Oregoni Állami Egyetem legújabb kutatása szerint a cink befolyásolja az immunrendszer a különböző ingerekre, különösen a gyulladásra adott válaszát.
Az Oregoni Állami Egyetem legújabb kutatása szerint a cink befolyásolja az immunrendszer a különböző ingerekre, különösen a gyulladásra adott válaszát.
A cinkhiány szerepet játszhat a krónikus betegségek, például a szív-érrendszeri megbetegedések, a rák és a diabétesz kialakulásában is, amelyekben gyulladásos folyamatok játszódnak le. Ilyen betegségek gyakran alakulnak ki idősebb emberekben, akik a leginkább ki vannak téve a cinkhiány kockázatának. „Ha elvesszük a cinket, a gyulladást kontrolláló sejtek aktiválódnak, és másként reagálnak. Ennek következtében a sejtek még több gyulladás kialakulását váltják ki” – magyarázta a kutatás vezetője, Emily Ho, az egyetem orvosi karának munkatársa.
A cink egy létfontosságú mikrotápanyag, amely számos biológiai folyamathoz, például a növekedéshez és fejlődéshez, az idegműködéshez és az immunrendszer működéséhez is szükséges. Természetes módon előfordul az olyan fehérjedús élelmiszerekben, mint a kagyló, melyek közül az osztriga rendelkezik a legmagasabb cinktartalommal.
Az Egyesült Államok lakosságának mintegy 12 százaléka nem fogyaszt elegendő cinket. A 65 éven felüliek közül pedig már közel 40 százalék nem visz be elég cinket az étrendjében. Mivel az idősebb felnőttek általában nem fogyasztanak eleget a cinkben gazdag élelmiszerekből, és a szervezetük nem képes olyan hatékonyan felszívni és felhasználni a cinket, ez a korosztály a legfogékonyabb a cinkhiányos állapotra. A Molecular Nutrition & Food Research szaklapban megjelent kutatásban a szakértők azt vizsgálták, milyen összefüggés áll fenn a cinkhiány és a gyulladás között. Kísérleteik azt mutatták, hogy a cinkhiány fokozott gyulladásos választ váltottak ki a sejtekben. A kutatóknak most először sikerült kimutatniuk, hogy a cink mennyiségének csökkenése nem megfelelő immunsejt aktiválódást és a citokin IL-6 helytelen szabályozását váltja ki. Ez a fehérje a gyulladást befolyásolja a sejtekben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 24. 07:32, szombat | Életmód
Rovarinvázió miatt átmenetileg bezár a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár
Rovarinvázió miatt az év végéig nem lesz látogatható a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár - jelentették be egy budapesti sajtótájékoztatón csütörtökön.
2025. Május 23. 07:27, péntek | Életmód
Megkezdődik a gondosórák kiküldése a 80 éven felülieknek
A 80 év felettiek hamarosan külön igénylés nélkül megkapják a \"gondosórát\" minden vármegyében - jelentették be csütörtökön sajtótájékoztatón Szentendrén.
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Életmód
A mesterséges intelligencia alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig
A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig, évente 1 százalékpontot adhat hozzá a növekedéshez, ami a világ 19. századi iparosítását jellemző fejlődéséhez mérhető
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Életmód
Indul a Hobo 80 turné
A telt házas februári budapesti koncert után turnéra indul Hobo (Földes László) és zenekara. A május 23-án Szentesen kezdődő Hobo 80 koncertsorozat december végéig több mint harminc állomást érint országszerte.