Városlista
2025. július 16, szerda - Valter

Hírek

2011. Augusztus 08. 07:41, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

A Földnek valaha két holdja lehetett

A Földnek valaha két holdja lehetett

A legfrissebb elméletek szerint bolygónknak valaha létezhetett egy második, kisebb holdja is, amely azonban egy, a nagy testvérével történt lassú ütközés során megsemmisült.

A szakértők szerint ennek az ütközésnek a következtében alakulhattak ki a Hold túlsó oldalán látható titokzatos hegyvonulatok.

A tudósok évtizedek óta próbálják megérteni, hogy mi lehet az oka annak, hogy a Hold Föld felől is látható oldalán az égitest felszíne sík és kráterekkel tarkított, míg a túlsó oldalon 3000 méternél is magasabb hegyek találhatóak. Számos elmélet született ennek az úgynevezett dichotómiának a megmagyarázására, és eddig az ár-apály által okozott vonzás erősségére fogták a jelenséget - írja a Nature.

A legújabb elmélet azonban megcáfolhatja ezt a feltevést. A tudósok szerint ugyanis a Földnek egy ideig két holdja is volt - a másik, a jelenleginél jóval kisebb azonban megrekedt a Hold és a Föld közötti gravitációs mezőben, majd idővel lassan összeütközött a Holddal - ennek a nyomait viseli éjszakai égitestünk a Földről nem látható oldalán.

Azok a tudósok azonban, akik nem vesznek részt a kutatásban, bár elképzelhetőnek tartják az elméletet, de elismerni csak akkor fogják, ha a Holdról vett kőzetmintákkal tudják igazolni azt. Addig pedig marad a találgatás.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: tudós

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 16. 07:37, szerda | Belföld

Európa legjobban teljesítő bankjai között az OTP az S&P idei rangsorában

Az OTP Csoport a második helyen végzett Európa legjobban teljesítő bankjai között az S&P Global Market Intelligence 2025-ös rangsorában a tavalyi első helyezés után - tájékoztatta a pénzintézet kedden az MTI-t

2025. Július 16. 07:34, szerda | Belföld

Lázár János: Magyarország újra édesvíz-nagyhatalom lehet

Magyarország egykor édesvíz-nagyhatalom volt, és újra az lehet - írta az építési és közlekedési miniszter kedden a Facebook-oldalán.

2025. Július 16. 07:30, szerda | Belföld

Airbus: Európa legmodernebb helikopterflottája a magyar

Megérkezett az utolsó két Airbus H225M típusú helikopter és ezzel teljessé vált a Magyar Honvédség közepes kategóriájú, többfeladatú helikopterflottája.