Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2020. Június 17. 10:08, szerda | Helyi
Forrás: Adrienn

A holokauszt áldozataira emlékeztek Kiskunfélegyházán

A holokauszt áldozataira emlékeztek Kiskunfélegyházán

Mint minden évben, idén is koszorúkkal és mécsesekkel járultak a Mártírok utcai emléktáblához, ahol a holokauszt kiskunfélegyházi áldozatainak történetét elevenítették fel.

1944. június 15-én városunkból 269 zsidó férfit, 341 nőt és 373 gyermeket hurcoltak el a kecskeméti téglagyárba, ahol embertelen körülmények között tartották őket több mint egy hónapig. Majd június 25-én útnak indították őket Auschwitz felé, ahol mindannyiuknak halállal kellett fizetniük zsidó származásukért.

A tragikus esemény évfordulóján - június 15-én - az áldozatok emléke előtt tisztelegve tartott megemlékezést a Veled a Városunkért Egyesület. A múltban történt szörnyűségekről és annak következményeiről Horváth Tamás a MSZP kiskunfélegyházi szervezetének elnöke beszélt.
- A zsidó lakosság betelepülése a városba a 19. század második felében kezdődött. A beilleszkedés éveit követően a város hasznos közösségévé váltak. Iparosok, kereskedők, orvosok, ügyvédek, parasztok lettek belőlük. Megalapították a helyi Vöröskeresztet, támogatták a futballt, ingyenes orvosi ellátást nyújtottak a szegényeknek. Részt vettek a város és a nagy politika irányításában, közülük talán a legnevesebb dr. Horváth Zoltán országgyűlési képviselőt ismerhetjük. Ám eljöttek a vészterhes idők és eljött 1938. A zsidótörvények nyomán a városban is elkezdődtek az összeírások, a zsidó fiatalok továbbtanulásának akadályozása, betiltották a Félegyházi Közlönyt, eljött a munkatáborok és a sárga csillag ideje – mondta emlékező beszédében Horváth Tamás.

- A holokauszt áldozataira emlékezve nem feledkezhetünk meg arról, hogy a nácik végső terve nem csupán a zsidók, hanem a romák, a fogyatékkal élők, a homoszexuálisok és a politikailag másképp gondolkodók máglyára küldése lett volna, ha a világ nagyhatalmai nem szólnak közbe.

76 év… Ami úgy tűnik nem volt elég hosszú idő ahhoz, hogy a magyar társadalom teljes egészében feldolgozza, megértse és okuljon a 2. Világháború szörnyűségeiből, a Holokauszt tragédiájából. Pedig a deportálások idején és azt megelőzően sok félegyházi állt a meggyötört zsidók mellé. Közülük ezért sokan az életükkel fizettek.

1950-ben a Schuman-terv elfogadásával a mai modern közösség létrehozása és Európa tartós békéjének megteremtése kezdődött el azért, hogy a Holokauszthoz hasonló tragédiáknak elejét vegyük. Az UNIO ezen fő elvek mentén született és marad fenn addig, amíg teszünk érte és megakadályozzuk mindazon törekvéseket, melyek emberek, népcsoportok egymásnak ugrasztását a másik kizárólagos felelőssé tételét tűzik zászlójukra. A békés egymás mellett élés, a közös hagyományok, az elfogadó közösségek pusztulása végül majdnem az országunk pusztulásához vezetett. De a túlélők mégis felálltak, eltakarították a romokat a háború után és újjáépítették ezt az országot. Miattuk is emlékezünk, emlékezhetünk most az áldozatokra. Sosem feledjük őket – zárta ünnepi beszédét a szocialista képviselő.

(Képek: Félegyházi Közlöny)

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi

Izzó kályhás hajtányozás

Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.

2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi

Adventi programok Kiskunfélegyházán

Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.

2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.

2024. November 19. 12:58, kedd | Helyi

Hol lehet EU-s tb-kártyát csináltatni és miért jó az ingyenes lehetőség?

Külföldre utaznál, és előtte szeretnél csináltatni egy EU-s tb-kártyát, de nem tudod, hogyan kezdj neki? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat ezzel az okmánnyal kapcsolatban.