Hírek
2014. November 17. 08:00, hétfő |
Életmód
Forrás: origo.hu
A vécéülőke steril a törülközőhöz képest

A legtöbben valószínűleg a kilincset vagy a vécédeszkát említenék, ha megkérdeznék tőlük, hol él a legtöbb baktérium a lakásukban.
A legtöbben valószínűleg a kilincset vagy a vécédeszkát említenék, ha megkérdeznék tőlük, hol él a legtöbb baktérium a lakásukban. Egy új kutatás szerint azonban ez óriási tévedés. A lakások bakteriálisan legszennyezettebb tárgyai a konyharuhák és a törülközők.
A lakás legveszélyesebb baktériumterjesztői a törlőruhák, állítják amerikai kutatók nemrég megjelent tanulmányukban. Ráadásul nemcsak a konyharuhák a bűnösök: a fürdőszobai törülközők majdnem olyan hatékonyan terjesztik a mikrobákat. A probléma kettős eredetű. Egyrészt a törülközők és a törlőruhák hosszú ideig megtartják a nedvességet, ami kedvez a baktériumok életben maradásának. Másrészt ezeket a ház baktériumok által legjobban megszállt területein használjuk.
Az Arizonai Egyetem kutatói coliform baktériumokat mutattak ki a konyharuhák 89 százalékán és szintén coliform Escherichia colit a törülközők 25,6 százalékán. E baktériumok közös jellemzője, hogy előfordulnak a székletben (az E. coli szinte kizárólag csak ott), és ételmérgezés- valamint hasmenésjárványokat okozhatnak.A konyharuhák a legveszélyesebbek
A kutatók szerint valószínűleg a konyharuhák a háztartás baktériummal legszennyezettebb tárgyai, mivel ebbe töröljük a nyers hússal érintkező kezünket, illetve törüljük le a hússal is érintkező felületeket.
„Más élelmiszerekre is átvihetjük a szennyeződést, amikor megtöröljük a kezünket, majd megfogunk más valamit, illetve magunkat is megfertőzhetjük, ha szánkhoz érintjük a kezünket” – mondta Charles Gerba, a tanulmány vezető szerzője az ABC News-nak. „A fürdőszobai törülközők meg azok között a családtagok között terjeszthetik a baktériumokat és vírusokat, akik ugyanazt a törülközőt használják.”
A kimosás nem elegendő
A konyhai törlőkendők és mosogatórongyok egyszerű kimosása nem elegendő ahhoz, hogy megszabaduljunk a mikrobáktól. A kutatók felhívják a figyelmet egy másik tanulmányra, amelyben azt tapasztalták, hogy a baktériumok túlélik a konyhai mosogatószeres mosást és szárítást.
„A coliform E. coli és Salmonella túléli a konyhai mosogatórongyok megszárítását és megint elburjánzanak, amikor újra használatba veszik a rongyot” – írják a kutatók a tanulmányban.
A kutatók szerint kétperces hipós áztatás hatékonyabban csökkenti a baktériumok számát, mint a mosás.
Az is gondot okozhat, ha alacsony hőmérsékleten (30-40 °C-on) mossuk a konyharuhákat és törülközőket. A fertőtlenítés szempontjából az ideális a legmagasabb hőmérsékleten történő mosás.
Mit tegyünk a baktériumok ellen?
Minden törülközőt és konyharuhát legalább 3-4 naponta cseréljünk és mossunk ki.
Papírtörlőt használjunk az élelmiszer-előkészítő hely tisztítására és a kéztörlésre.
Öblítőszer helyett ecetet használjunk a szagok elűzésére, és a törlőkendő nedvszívó képességének megtartására.
A mosások közötti időben áztassuk a kendőket higított hipóoldatba (két evőkanál hipó öt liter vízhez) és szárítsuk meg őket.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 13. 08:59, vasárnap | Életmód
Zenés kastélytúra is várja a közönséget a pápai Haydn Fesztiválon
Koncertek, zenetörténeti városi séta és zenés kastélytúra is várja a közönséget a Budapesti Vonósok 28. Haydn Fesztiválján július 18. és 20. között Pápán.
2025. Július 12. 08:40, szombat | Életmód
ESET: az internetezők negyede egyáltalán nem fél a csalásoktól
2025. Július 11. 09:13, péntek | Életmód
Sziget - Éjszakai jegyet vezettek be az idei fesztiválra
Kedvezményes éjszakai jegyet vezettek be az idei Sziget fesztiválra, amivel megújult és új helyszíneken rendezendő programok is látogathatóak - közölték a szervezők az MTI-vel csütörtökön.
2025. Július 11. 09:09, péntek | Életmód
Axiom-4 - Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor
Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor kutatóűrhajós - közölte a HUNOR - Magyar űrhajós Program csütörtök este a Facebook-oldalán.