Hírek
2013. Szeptember 18. 11:31, szerda |
Külföld
Forrás: ÉrdekesVilág
A világ leghíresebb elhagyatott vidámparkjai

Aligha van szomorúbb látvány egy lepusztult, használaton kívüli vidámparknál, ahol a vidáman rohangáló gyerekek, a hullámvasutak és az ajándékárusok helyett csak törmeléket, épületmaradványokat és gazt lát az ember.
Aligha van szomorúbb látvány egy lepusztult, omladozó, használaton kívüli vidámparknál, ahol a vidáman rohangáló gyerekek, a hullámvasutak és az ajándékárusok helyett csak törmeléket, düledező épületmaradványokat és gazt lát az ember. Már akit beengednek a szögesdrótok őrizte romok közé. Bemutatjuk a világ leghíresebb és legérdekesebb elhagyatott vidámparkjait, amelyeket igen változatos okok miatt zártak be, az anyagi csőd mellett hurrikán pusztítása és atombaleset is szerepel.
Six Flags New Orleans, USA
A Six Flags a világ egyik legnagyobb vidámparklánca, 24 parkjuk van Amerikában, amelyeket évi 24 millió ember látogat. A New Orleans-i élménypark neve eredetileg Jazzland volt, a Six Flags 2003-ban vásárolta fel, felújította, átépítette, telerakta a DC Comics képregényhőseire hangolt hullámvasutakkal, hogy aztán 2005 augusztusában az egészet a földdel tegye egyenlővé a Katrina hurrikán. A park pechjére New Orleans egy alacsonyan fekvő részén volt, így a hurrikán elvonulása után még több mint egy hónapig állt közel kétméteres víz alatt. A parkból egyetlen, Batman-témájú hullámvasutat sikerült megmenteni, azt egy texasi parkba szállították át, ma Goliath néven üzemel. A parkot egy ideig próbálta újraépíteni a cég, de amikor 2008-ban csődközeli állapotba jutott, egyértelművé vált, hogy ez nem fog összejönni. Ma filmforgatások helyszínéül szolgál: legutóbb a Percy Jackson és a szörnyek tengere forgott itt, most éppen az új Majmok bolygóját forgatják, és már jövőre is lefoglalta két nagy stúdió egy-egy film erejéig.
Pripjaty, Ukrajna
A világ legtragikusabb sorsú vidámparkja. 1986. május elsején nyílt volna, nagyszabású ünnepségsorozatot terveztek az elvtársak a munka ünnepére. Öt nappal a nyitás előtt azonban közbejött valami: az ötvenezres kisváros közelében fekvő csernobili atomerőmű katasztrófája. A nukleáris balesetet eltussolni igyekvő szovjet vezetés 27-én pár órára megnyitotta a parkot a helyiek számára, de aztán győzött a józan ész, és az egész várost evakuálták. Pripjaty azóta is elhagyatott szellemváros, a vidámpark romjaiból kiemelkedő óriáskerék pedig ikonikus kép lett, a katasztrófa jelképe.
Spreepark, Németország
1969-ben, az egykori NDK egyetlen vidámparkjaként, Kulturpark Plänterwald néven nyílt Kelet-Berlinben, és évi másfél millió látogatót fogadott. A német újraegyesítés után aztán hirtelen rászabadult a nyugati konkurencia, áremelés jött, és erősen visszaütött az is, hogy a park környékén gyakorlatilag nem volt parkolóhely. Az ezredfordulóra a park 11 millió eurós tartozást halmozott fel, a vezetés megpróbálta a használható attrakciókat a csőd elől Dél-Amerikába menekíteni, hogy Peruban nyissanak egy új vidámparkot velük. A történet bizarr fordulatot vett, amikor az egyik hullámvasút alkatrészei közé csomagolva 180 kiló kokaint találtak a határon. A vezetőség azóta is egy perui börtönben ül. A berlini parkban már csak az óriáskerék áll, 2011 óta turistáknak mutogatják szervezett túrák keretében a romokat.
Disney’s River Country, USA
A Disney első vízi vidámparkja, és egyben az egyetlen, amit valaha bezárni kényszerült. 1976-tól 25 éven keresztül üzemelt, de egy idő után nem bírta a versenyt állni a konkurenciával: Florida talán a világ legsűrűbb terepe, ha vidámparkokról van szó, itt van a négy parkból álló Disney World, van SeaWorld, Legoland, és a Universal Studios parkja is legendás. A River Country fenntartási költségei túl magasak voltak, sokszor kellett kisebb-nagyobb felújításokra bezárni. Ráadásul a Disney World a kilencvenes évek elején nyitott még két vízi parkot, így a Typhoon Lagoon és a Blizzard Beach adta meg a kegyelemdöfést a River Countrynak. A Disney 2005-ben bejelentette, hogy a bontás túl sokba kerülne, inkább hagyják bezárva lassan összedőlni magától.
Gulliver’s Kingdom, Japán
Nem összetévesztendő a brit Gulliver’s Kingdom parkkal, ami él és virul, és az a különlegessége, hogy egy meredek domboldalra épült, ami vidámparknál legalábbis szokatlan. A japán Gulliver-birodalom csupán négy évig üzemelt, 1997-től 2000-ig, aztán csődbe ment. A látogatói érdeklődés hiányát a szerencsétlen helyszínválasztás számlájára írják, a félelmetes hírű öngyilkosok erdeje és Kamikuishiki kisváros között helyezkedett el, utóbbi arról lett híres, hogy itt gyártotta a szaringázt a világvégehívő szekta a híres tokiói metrós merénylethez. A park fő attrakciója, az 50 méteres fekvő Gulliver-szobor a regény híres jelenetéből azóta graffitisek és amatőr sziklamászók kedvelt célpontja.
Dunaújváros, Magyarország
1952-ben nyitott még sztálinvárosiként, a rendszerváltást alig élte túl, 1993 elején zárta be végleg kapuit a dunaújvárosi vidámpark. A hatvanas években minden május elsejei felvonulás után kiürült a város, mindenki a vidámparkban mulatott. A fő attrakció az óriáskerék, a minigőzös és egy Liszunov LI-2T harci repülőgép volt. 1961-ben maga Gagarin, az első űrhajós látogatott ide, a tiszteletére egy űrrakétát is építettek. A park vesztét az okozta, amikor a rendszerváltás után az állam és a város nem volt hajlandó tovább finanszírozni a veszteségeit, ráadásul megjelent az áfa és a tb-járulék, az addig mesterségesen alacsonyan tartott jegyárakhoz szokott közönség pedig nem akart többet fizetni.
Wonderland, Kína
A Peking közelében épülő csodaország Ázsia legnagyobb vidámparkja lett volna, de az építkezést sosem fejezték be. Először 1998-ban állt le a projekt, aztán 2008-ban, ezúttal végleg – idén májusban el is kezdték eldózerolni az addig felhúzott épületeket. Ami elkészült belőle, az impozáns volt: egy hatalmas mesekastély az ikonikus Disneyland-kastély mintájára, várfalak, tornyok, egy egész középkori rajzfilmkisváros.
Okpo Land, Dél-Korea
A dél-koreai vidámpark történetét két látogató halála teszi tragikussá. Az egyik hullámvasútról 1999-ben leesett egy látogató, és szörnyethalt; nem sokkal később az egyik kocsi ugyanezen az attrakción kisiklott, egy kislány életét követelte a baleset. A park tulajdonosa még aznap éjjel eltűnt, elmenekült a felelősségre vonás elől, azóta sem került elő. A parkot veszélyesnek nyilvánították és bezárták, 2011-ben pedig lebontották (a legenda szerint egészen eddig érintetlen állapotban, a hullámvasútról lelógva himbálózott a kocsi a második balesetből), most egy hotelt készülnek a helyére építeni.
Takakanonuma, Japán
1973-ban nyitott Hobara városában, nem messze a tavalyelőtti földrengésben és cunamiban megsérült fukusimai atomerőműtől. A hetvenes évek végén néhány baleset miatt bezárták, de 1986-ban újraindították, és egészen 1999-ig működött, amikor csődbe ment és végleg bezárt, a lebontására sem maradt pénz. Az állandóan párás klíma miatt a növényzet hamar meghódította a park romjait, és a rozsda szétrágott mindent, ami fémből volt. A baljós köd miatt különösen ijesztő hangulatú park népszerű illegális kalandtúrahelyszín, és a fotósok is imádják.
Dadipark, Belgium
Itt a gyerek a király – hirdette a Dadipark szlogenje az ötvenes évektől közel fél évszázadon át. A Dadipark nem bírta a lépést az egyre szebb, modernebb és látványosabb parkokkal, ráadásul egyre rosszabb híre lett a gyakori balesetek miatt, az egyikben egy kisfiú például a karját veszítette el. 2002-ben még azért zárták be, hogy nagyszabású felújítás induljon, de aztán az csak nem akart elkezdődni, míg 2012-ben bejelentették, hogy már nem is fog, és lebontják az egész parkot.
Nara Dreamland, Japán
Az ötvenes évek végén Kunizu Matsuo japán üzletember hosszasan tárgyalt a Disney-vel, hogy a nemrég megnyitott kaliforniai Disneyland mintájára hasonló élményparkot húzhasson fel Japánban. A tárgyalások végül zátonyra futottak, de ez nem akadályozta meg Matsuót abban, hogy szinte egy az egyben lemásolja a klasszikus Disney-vidámparkot, a híres kastéllyal, a Matterhorn hegyével hullámvasutastul, a monorail-vasúttal – csak éppen a Disney-szereplők helyett saját kabalafigurákkal. Az 1961-ben nyitott park két évtizedig nagy népszerűségnek örvendett, aztán 1983-ban megnyílt az igazi tokiói Disneyland, majd a narai parktól alig 40 kilométerre a Universal Studios Japan. A Nara Dreamland látogatottsága a kétezres évekre a negyedére esett vissza, a parkot felvásárolta egy szupermarketlánc, de amellett, hogy 2006-ban bezárta, nem kezdett vele semmit. Ma szögesdrót veszi körül, és szép lassan megeszi a rozsda az egészet.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 16. 07:39, szerda | Külföld
Donald Trump: vámok mellett egyéb szankciók is lehetnek Oroszországgal szemben
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban
2025. Július 13. 09:08, vasárnap | Külföld
Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra
2025. Július 10. 14:00, csütörtök | Külföld
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott a brit kormányfő és a francia elnök
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott szerdán Keir Starmer brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök.
2025. Július 08. 20:31, kedd | Külföld
Már több mint hetven ország állampolgárai jogosultak vízummentes beutazásra Kínába
Július közepétől Kína már több mint 70 ország állampolgárainak biztosít vízummentes belépést az országba.