Hírek
2015. Október 14. 15:12, szerda |
Belföld
Forrás: hirado.hu
Átadták Magyarország legnagyobb naperőművét a Mátrában
A Mátra lábánál mintegy 6,5 milliárd forintos ráfordítással megépült létesítmény 16 megawatt (MW) teljesítményű.
A fejlesztéssel Közép-Európa legnagyobb kapcsolt szén- és megújulóenergia-erőműve jött létre.
A cég tájékoztatása szerint a Mátrában, az Őzse-völgyi zagytározó sík felületén 30 hektáron kialakítandó szolármezőn 72 ezer 480, déli irányba tájolt napelemet helyeztek el. Az innen nyert energiát a meglévő távvezeték-hálózatba táplálják be, ezzel egy kisebb várost, mintegy négyezer háztartást képesek ellátni zöldenergiával.
A felerészt az erőmű által biztosított forrásból, felerészt pedig fejlesztési adókedvezmény igénybevételével megvalósult beruházás mintegy 24 ezer tonnával csökkenti a magyarországi széndioxid-kibocsátást.
"Maradni fogunk, és a magyar energiagazdaság minden szereplőjével közösen fogjuk alakítani a magyarországi energiagazdálkodás jövőjét" - jelentette ki Marie-Theres Thiell, a részvénytársaság felügyelőbizottságának elnöke utalva rá, hogy az RWE éppen húsz esztendeje van jelen Magyarországon.
Hangsúlyozta, hogy ma büszkék erre az RWE-csoporton belül is egyedülálló létesítményre, bár 2013-ban, a beruházás tervezésekor még komoly "turbulenciák" jellemezték a magyar energiagazdaságot, és az erőmű fő tulajdonosa, a német RWE-csoport még korántsem volt biztos benne, hogy további fejlesztéseket kíván végrehajtani Magyarországon.
Bernhard Lüschper, a zrt. igazgatóságának elnöke arról beszélt, hogy egy fotovoltaikus erőmű megépítése újfajta gondolkodásmódot feltételez. "Gondolatváltás időszakát éljük, jól látható, hogy van jövője az ilyen irányú fejlesztéseknek" - mondta.
A Mátrai Erőmű Zrt. 74 százalékban a német RWE Power AG., illetve az EnBW csoport tulajdonában van, 26 százalékát pedig a Magyar Villamos Művek Zrt. birtokolja.
A 950 MW beépített teljesítménnyel rendelkező erőmű Magyarország legnagyobb lignittüzelésű erőműve és az energiaszektor második legnagyobb áramtermelő üzeme, amely a teljes magyar éves villamosenergia-felhasználás 15 százalékát állítja elő.
A mintegy 2100 embert alkalmazó társaság nettó árbevétele 101,5 milliárd forint, adózott eredménye 8,9 milliárd forint volt 2014-ben, míg 2013-ban 95,6 milliárd forint nettó árbevételt és 10,5 milliárd forint nyereséget könyvelt el.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 28. 11:49, vasárnap | Belföld
Kapitány István: Magyarország részese az európai energiatárolásról szóló megállapodásnak
Magyarország részesévé vált annak a háromoldalú megállapodásnak, amely 22 uniós tagállam, több európai uniós intézmény és iparági szereplők részvételével jött létre az energiatárolás európai kiépítésének felgyorsítására
2026. Június 27. 14:00, szombat | Belföld
Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága
Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága
2026. Június 27. 11:00, szombat | Belföld
Tanács Zoltán: a robotika elképesztő sebességű iparág
A robotika elképesztő sebességű iparág - hangoztatta Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter pénteken Győrben
2026. Június 26. 19:00, péntek | Belföld
Budapestre utazik az egyenlőségért felelős EU-biztos, részt vesz a Pride-felvonuláson is
Budapestre utazik pénteken Hadja Lahbib, az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosa
