Hírek
2015. Március 29. 14:00, vasárnap |
Bulvár
Forrás: - Adrienn -
Az álmodozás javítja a teljesítményt

Jót tesz, ha munka közben néha elbambulunk.
Dolgozz tovább, én álmodom! - lehetne a jelszava annak a friss kutatásnak, amely szerint egyáltalán nem baj, sőt jót is tesz az agyműködésnek egy kis álmodozás.
A Journal of Neuroscience című tudományos lapban megjelent kutatás szerzői szerint a tudósok korábban úgy gondolták, hogy egy bonyolultabb feladat megoldásához az agy azon területei szükségesek, amelyek a "külső", célközpontú gondolkodásért felelősek, míg a "belső" folyamatokért (így az álmodozásért) felelős területek kikapcsolnak, aktivitásuk csökken, hogy ne zavarják a problémamegoldást.
"Az eddig elterjed nézet szerint az agyi alaphálózat, amely a szabadon kószáló gondolkodásért is felelős, a bonyolult feladatok során háttérbe szorul" - mondta a kutatás vezetője, Nathan Sperng idegtudós. "A mi kutatásunk az első, amely pont ennek az ellenkezőjét bizonyította. Az alaphálózat bevonása a problémamegoldásba növeli a teljesítményt."
Spreng szerint a korábbi, idegrendszeri képalkotó eljárás segítségével készült vizsgálatok az agyi alaphálózat aktivitásának csökkenését mutatták abban az esetben, amikor bonyolult mentális feladatokat oldunk meg, de ennek oka az volt, hogy a két "feladat" nagyon távol állt egymástól. Ha például a hétvégi élményeinkre gondolunk, miközben órán kellene jegyzetelnünk, az valóban ronthatja a koncentrációt.
Ha azonban az álmodozás, elbambulás a korábbi tapasztalatok összegyűjtésére vonatkozik, az inkább javíthatja, mint ronthatja a teljesítményt. Vagyis, a hosszú távú memória munkába fogása a rövid távú memóriát igénybe vevő feladatok megoldásának sikerességét is növeli. Ezt egy olyan kutatás során sikerült bizonyítani, melyben az önkénteseknek híres és ismeretlen emberek képét mutatták meg, majd egy memóriagyakorlat során fel kellett idézniük, hogy a kísérlet előző részében látták-e már ezeket az arcokat. A híres emberek képeinél jóval sikeresebbek voltak a párosítások, hiszen ezeket jól ismerjük.
"A problémamegoldás és a céljaink elérése olyan információk feldolgozását is magában foglalja, melyekkel kapcsolatban rengeteg személyes tapasztalatunk van. A kutatásunk azt sugallja, hogy az agyunkban folyamatos a párbeszéd a különböző területek között, így az egyeztetés az elérendő cél és a korábbi tapasztalatokon alapuló, belső személyes jelentés elemzése között" - mondta Spreng.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Bulvár
A kormány szerint egyre több Voks levél tűnik el
Egyre több jelzés érkezik a kormányzathoz arról, hogy a megtörtént kézbesítés ellenére nem érkeznek meg a címzettekhez azok a Voks 2025 szavazólapok, amelyeken Ukrajna uniós csatlakozásáról nyilváníthatnak véleményt a választópolg
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Bulvár
Újra megnyílt az állatsimogató a Fővárosi Állat- és Növénykertben
Megszűntek azok a korlátozások, amelyeket még márciusban vezettek be a száj- és körömfájásjárvány miatt, így újra látogatható az állatsimogató, illetve az Ausztrál-ösvény lakói közé is újra bemehet a közönség
2025. Május 19. 07:29, hétfő | Bulvár
Pajtalátogatásokkal és fényinstallációkkal mutatják be a csűrök és pajták világát az Őrségben
Pajtalátogatások, fényinstallációk és előadások mutatják be a csűrök és pajták világát a Kandela programsorozat keretében Szalafőn, Pityerszeren és Őriszentpéteren május 23. és 25. között.