Városlista
2025. október 14, kedd - Helén

Hírek

2015. November 22. 17:00, vasárnap | Külföld
Forrás: - Érdekes Világ -

Az elátkozott Giola sziget

Az elátkozott Giola sziget

Gaiolát két kis sziget alkotja, melyek összesen 42 hektárosak, és amelyeket egy aprócska híd köt össze.

A Gaiola-sziget (olaszul: Isola della Gaiola), Olaszország egyik legkisebb szigete, mely a Nápolyi-öböl szívében található. Gaiolát két kis sziget alkotja, melyek összesen 42 hektárosak, és amelyeket egy aprócska híd köt össze. A szigeteket összekötő híd rendkívül keskeny és úgy fest akár egy természetes boltív. Míg az egyik a szigeten egy magányos villa áll, a másik szigeten nincsen semmilyen épület. A Gaiola-sziget jelenleg lakatlan. A parttól mindössze 30 méterre fekszik, így könnyedén megközelíthető Posillipoból. Posillipo Nápoly egyik lakónegyede (helyi nyelvjárásban Pusilleco). A Nápolyi-öböltől nyugatra található sziklás, erdős dombot már a görög-római időkben ismerték Pausylipon néven, ennek jelentése „szabadulás a mindennapi gondoktól”. A mergellinai kikötőtől indul és a partvonallal párhuzamosan fut Pozzuoli irányában.

A 19.század elején egy remete élt itt, utána épült fel a szigeten a ma is álló villa, melyben egykor Norman Douglas brit író is élt (1897). Bájos hangulata, és a rajta álló gyönyörű villa ellenére a szigetre nem tart igényt senki, mivel sokan úgy tartják, hogy elátkozott. Ennek az az oka, hogy a sziget több tulajdonosa illetve az ő rokonaik közül többen korai halált haltak.

A sorozatos halálesetek az 1920-as években kezdődtek, amikor az akkori svájci tulajdonost, Hans Braunt holtan találták egy szőnyegeb csavarva a szigeten. Nem sokkal később a felesége a tengerebe fulladt. A sziget következő lakója, a német Otto Grunback szívrohamban meghalt a villában. A következő tulajdonos a gyógyszeripar mágnás, Maurice-Yves Sandoz, szintén meghalt, ő öngyilkosságot követett el. Az őt követő tulajdonos fia hasonlóra sorsa jutott, mivel Gianni Agnelli, a Fiat vezetőjének, egyetlen fia is öngyilkos lett. Fia korai halála után Gianni unokaöccsét, Umbertót szerette volna a cég vezetőjének megtenni, azonban Umberto is meghalt. Az örökös egy ritka rák következtében mindössze 33 évesen elhunyt.

A Gaiola-szigetet ezután a multimilliárdos Paul Getty vette meg, akinek a vásárlást követően elrabolták az unokáját. A sziget utolsó tulajdonosa, Gianpasquale Grappone börtönbe került amikor a biztosítótársasága bedőlt. Ma a 19.századi villa lakatlan és elhagyatott. A szigetre csak a kíváncsiskodók és a strandolók teszik be a lábukat.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 13. 07:51, hétfő | Külföld

A zárolt orosz vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyalt a brit kormányfő az ukrán elnökkel

A zárolt orosz állami vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyalt Keir Starmer brit miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel.

2025. Október 13. 07:48, hétfő | Külföld

A Hamász átadta az első hét izraeli túszt a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek

A Hamász iszlamista terrorszervezet átadta az izraeli túszok első, hétfős csoportját a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek a Gázai övezet északi részén.

2025. Október 12. 08:27, vasárnap | Külföld

Ukrajnai háború - Telefonon beszélt Donald Trumppal az ukrán elnök

2025. Október 11. 06:00, szombat | Külföld

Péntek délig visszavonul a megállapodás szerinti vonalakra az izraeli hadsereg Gázában

Izraeli idő szerint péntek délig visszavonul a tűzszüneti megállapodás első szakaszának megállapodása szerinti új vonalakra az izraeli hadsereg a Gázai övezetben - közölte a hadsereg.