Városlista
2025. április 11, péntek - Zsolt, Leó

Hírek

2013. Május 28. 11:32, kedd | Belföld
Forrás: NAV

Az őstermelői mentesség megadása és a feltételek teljesülésének vizsgálata

Az őstermelői mentesség megadása és a feltételek teljesülésének vizsgálata

2013. január 1-jétől megváltoztak az illetéktörvény rendelkezései a termőföld vásárlásához kapcsolódó ún. „regisztrációs illetékmentesség” tekintetében is

2013. január 1-jétől megváltoztak az illetéktörvény rendelkezései a termőföld vásárlásához kapcsolódó ún. „regisztrációs illetékmentesség” tekintetében is. A jogosultsági kör – a regisztrációs számmal rendelkező őstermelőkön és egyéni mezőgazdasági vállalkozókon túl – kibővült a családi gazdálkodókkal. Nekik visszteher ellenében történő termőföld szerzése mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól, feltéve, ha az így vásárolt termőföldet a birtokbaadástól számítva 5 évig nem idegenítik el, azon vagyoni értékű jogot nem alapítanak és a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítják. Nem vonatkozik ez az elidegenítési tilalom a kisajátításra, a kisajátítás alapjául szolgáló közérdekű célra történő elidegenítésre és a birtokösszevonási célú önkéntes földcserére. A módosított rendelkezés értelmében a vagyonszerző által vállalt feltételeknek csak a termőföld meghatározott tulajdoni hányada tekintetében történő nem teljesülése esetén, az egyébként járó illeték kétszeresét nem a teljes ingatlan, hanem kizárólag ezen tulajdoni hányad után kell megfizetni. A vagyonszerző halála nem jelenti automatikusan a mentesség elvesztését.
A NAV az illetékmentesség megadása előtt vizsgálja annak személyi feltételeit (a jogügylet kelte előtt kiállított regisztrációs igazolás, ill. egyéni vállalkozói, őstermelői, családi gazdálkodói igazolvány alapján), adózó feltételeket vállaló nyilatkozatát, továbbá, hogy az érintett ingatlanon nincs-e harmadik személy javára földhasználat, vagyoni értékű jog (haszonélvezeti jog, özvegyi jog) bejegyezve.
Ezzel a témával kapcsolatosan bővebb, teljes körű tájékoztatás érhető el a NAV honlapján, „Az illetéktörvény szabályainak főbb változásai” című tájékoztatóból.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 11. 07:50, péntek | Belföld

Orbán Viktor: akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből!

Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből! - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Facebook-oldalán.

2025. Április 11. 07:49, péntek | Belföld

Gulyás Gergely: jövő héten kezdik postázni a szavazólapokat Ukrajna EU-csatlakozásáról

Jövő héten kezdik postázni az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón.

2025. Április 11. 07:48, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: magyar vállalat építi az Egyiptomot Európával összekötő optikai kábelt

A 4iG magyar telekommunikációs vállalat mintegy 2800 kilométernyi optikai kábellel köti össze Európát és Egyiptomot a tenger alatt, így biztosítva nagysebességű internetkapcsolatot

2025. Április 10. 09:13, csütörtök | Belföld

Magyar módszerrel a kiégés ellen

Téged milyen tényezők mozgatnak munkád során? Szeretnéd, ha a fizetésed mellett egyéb módokon is elismernének? Légy része egy magyar módszer kidolgozásának, és értékes nyereményeket is bezsebelhetsz!