Hírek
2019. November 13. 16:57, szerda |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Csendes gyilkosok a lakásban
Hiába szép és hangulatos, légzési nehézségeket okozhat az illatgyertya
Bonaparte Napoleon halálának körülményeit legendák szövik körül. Az egyik legismertebb, hogy szobájában a tapétát arzénnel itatták át, s végül a méreg kipárolgása ölte meg. Ki gondolná, hogy hasonló veszélyeknek önként tesszük ki magunkat. Legalábbis egy kutatás eredményei erre figyelmeztetnek.
A "Napoleon-hatásra" brit és amerikai kutatók figyelmeztetnek, mert az olyan termékek, mint az illatgyertyák vagy a légfrissítők többek között a rák kialakulásában is közrejátszó toxinokkal töltik meg a levegőt.
A legtöbb ember tisztában van vele, hogy a városi levegő - főleg az autók kipufogógázaival a környezetbe jutó mérgek miatt - veszélyes lehet az egészségre, ugyanakkor azt hiszik, hogyha otthon maradnak, semmi baj sem érheti őket. Ennek örömére meg is gyújtanak egy illatosított gyertyát és máris elkezdik saját szervezetük tönkretételét.
A légszennyezettség mindenkire veszélyes, különösen a kisgyermekekre, az idősekre és a legyengült szervezetű emberekre. A "benti" légszennyezettség nem kevésbé negatív hatású, ráadásul az energiaszámlákon spórolni kívánó, a lakásukat, házukat tökéletes szigeteléssel ellátó emberek kiváló táptalajt kínálnak a csendes gyilkosoknak. A szellőzésmentes szobákban ugyanis a méreganyagok koncentrációja megnőhet és folyamatosan kifejtik káros hatásukat.
"Amikor lezárjuk a házunkat, energia hatékonnyá válik, de magunkra zárjuk az összes vegyi anyagot is, amelyek károsíthatják egészségünket. Egyes ilyen kemikáliák közismert rákkeltők" - mondta Dr. Bill Wolverton, a NASA nyugalmazott kutatója, aki részt vett az ügynökség természetes otthona, a BioHome kifejlesztésében.
A légszennyezés a tüdő-, a szív- és érrendszer megbetegedésében is szerepet játszhat, s összefüggésbe hozható a diabétesz, az elhízás, a demencia, az asztma, és akár születési rendellenesség kialakulásával is, a rákról nem is beszélve.
A házon belüli légszennyezettséghez pedig hozzájárulhatnak a gázkonvektorok, a nyílt láng, a dohányzás, a bútorok és a faszerkezetek gyártása során használt anyagok, de akár a tisztálkodó és tisztítószerek is. Még a citrom és fenyőillat is, amit gyertyákban vagy a légfrissítőkben használnak, mérgező lehet.
A citromos illat a limonene nevű vegyi anyagból származik, ami ha egyes levegőben keringő vegyületekkel érintkezik, formaldehidet képezhet, ami pedig rákkeltő. Egy angliai kutatás szerint minden két levegőbe kerülő limonene-molekulából egy formaldehid molekula születik.
De nem ez a vegyület az egyetlen, ami problémát jelent, az illatgyertyák többnyire olyan petrolkémiai anyagokból készülnek, amelyek benzolt, ólmot és más ártalmas vegyületeket tartalmaznak. Égéskor ezek a levegőbe kerülnek, és légzési nehézséget okozhatnak.
Annak érdekében, hogy megtisztítsuk lakásunk levegőjét, több dolgot is tehetünk. Egyrészt hasznos dolog növényeket nevelni, amelyek természetes szűrőként funkcionálnak. Másrészt érdemes csak természetes anyagokat tartalmazó környezetbarát tisztítószereket vásárolni. Továbbá bármit is veszünk a lakásunkba, megéri kicsivel több pénzt is áldozni a "zöld" termékekre.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 02. 14:46, kedd | Helyi
Kiskunfélegyházán tartott fogadóórát Lezsák Sándor országgyűlési képviselő
November 27-én került sor Bács-Kiskun Vármegye 4. számú választókerületének országgyűlési képviselője soron következő fogadóórájára.
2025. December 01. 09:03, hétfő | Helyi
Három versenyen értek el sikereket a félegyházi birkózók az elmúlt hétvégén
A Bárány-Almási család gyermekei közül a legkisebb is felnőtt nagyobb testvéreihez és már róla is elmondható, hogy Magyarország bajnoka.
2025. November 29. 21:18, szombat | Helyi
Bemutatták Lezsák Sándor legújabb művét a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban
November 27-én, csütörtökön mutatták be Lezsák Sándor: Habcsók című művét a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
2025. November 29. 13:25, szombat | Helyi
Tornaszobát avattak a Gátéri Liget Óvodában
Ünnepélyes keretek között adták át csütörtök délután a Gátéri Liget Óvoda új tornaszobáját.
