Hírek
2013. Május 07. 12:11, kedd |
Belföld
Forrás: NAV
Diákmunka adózása
2013. május 21-ig bevallást kell adnia annak a magánszemélynek, akinek az előző évben adóköteles jövedelme volt, és nem számol el munkáltatójával
2013. május 21-ig bevallást kell adnia annak a magánszemélynek, akinek az előző évben adóköteles jövedelme volt, és nem számol el munkáltatójával. A kötelezettség életkortól független, nem mentesülnek a kiskorúak, a nyugdíjasok és a diákok sem. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a diákok illetve szüleik bizonytalanok az adókötelezettség teljesítésével kapcsolatban.
A legfontosabb annak tisztázása, hogy a szerzett bevétel adóköteles-e. Ebben a foglalkoztatók tudnak elsődlegesen segíteni, már a szerződéskötéskor tisztázni kell a foglalkoztatás formáját. Ha megszűnik a foglalkoztatás, az adóköteles jövedelemről a kifizetőnek, munkáltatónak igazolást kell kiállítania, illetve ezt a következő év január 31-ig ismét el kell juttatnia a volt munkavállalóhoz. Ebből kiderül, hogy milyen jogcímen, mekkora összeget fizettek ki, abból mennyi adóelőleget, adót vontak le.
A diákok többféle jogviszony keretében vállalhatnak munkát (munkaviszony, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (megbízás), esetleg egyszerűsített foglalkoztatás, iskolaszövetkezetben való foglalkoztatás). Ezen jövedelmek adókötelesek, amelyet be kell vallani. A bevallásnak abban a sorában kell feltüntetni a jövedelmet, mely megfelel a foglalkoztatás formájának, és ami az igazoláson is szerepel. Az adóköteles jövedelemből vonnak adóelőleget is, ez sem maradhat ki a bevallásból.
Sok diák kap ösztöndíjat is, amely jellemzően adómentes, bevallani nem kell, adót sem kell fizetni utána. Ugyanez a helyzet az egyszerűsített munka keretében (ha az ebből származó kereset 840 ezer Ft-nál kevesebb), illetve a háztartási alkalmazott részére kifizetett, adórendszeren kívüli jövedelmekkel.
Ezzel a témával kapcsolatosan bővebb, teljes körű tájékoztatás található a NAV honlapján, a „Tájékoztatás a diákok foglalkoztatásának alapvető adózási szabályairól” című tájékoztatóból.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 21. 10:00, szombat | Belföld
Orbán Viktor: újítsuk meg a háborúellenes szövetséget!
"Tanulni kell az elmúlt négy év tapasztalataiból arról, hogyan maradtunk ki a háborúból" - mondta Orbán.
2026. Március 20. 15:00, péntek | Belföld
NAV: félmillióan hagyják bent a kedvezményt
2026. Március 20. 15:00, péntek | Belföld
Választás 2026 - Nézőpont: enyhén erősödik a Fidesz, nő a tábor aktivitása
A március 15-ei rendezvények után készült kutatás szerint a Fidesz-tábor aktivitása emelkedett, ezért a kormánypárt előnye enyhén növekedett a Tisza Párttal szemben - közölte a Nézőpont Intézet a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. Március 20. 06:50, péntek | Belföld
Gulyás Gergely megfontolná, hogy Magyarország katonai segítséget nyújtson, ha Trump kéri
Magyarország megfontolná, hogy eleget tegyen egy Trumptól érkező katonai segítségkérésnek – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy sajtónyilatkozatban.
