Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2015. Július 12. 17:00, vasárnap | Életmód
Forrás: otvenentul.hu

Egészséges az ebéd utáni sziesztázás?

Egészséges az ebéd utáni sziesztázás?

A mediterrán országokban bevett gyakorlat a délutáni pihenés. A szokás elsősorban a déli hőség miatt előnyös, így nálunk is inkább a nyári időszakban merül fel a kérdés: egészséges-e a sziesztázás?

A mediterrán országokban bevett gyakorlat a délutáni pihenés. A szokás elsősorban a déli hőség miatt előnyös, sőt a nagy melegben szükséges, így nálunk is inkább a nyári időszakban merül fel a kérdés: egészséges-e a sziesztázás?

Kevés alvás, rossz egészség

Gyakori probléma, hogy rosszul és keveset alszunk. Habár az egyéni alvásigények eltérők lehetnek, azért általánosságban elmondhatjuk, hogy huzamosabb időn keresztül, napi 5-6 óra alvás nem elég ahhoz, hogy napközben jól teljesítsünk. Ha nem orvosi kezelést igénylő alvászavar áll a kialvatlanság hátterében, hanem a folyamatos időhiány miatt rövidül meg az éjszakai alvásidő, akkor a napközbeni szunyókálás egyértelműen hasznos lehet. Kimondottan javasolt a nagy nyári melegben, amikor a szervezet gyorsan kimerül, a hőség pedig számtalan szempontból megterheli a szervezetet. Különösen igaz ez az ötvenen túli korosztályra.

Mennyi az egészséges?

Fontos azonban mértéket tartanunk, mert a túl hosszú napközbeni alvással épp ellenkező hatást érünk el. Ha a tervezett szundítás másfél óránál továbbra nyúlik, szinte biztos, hogy még fáradtabbak, nyúzottabbak leszünk utána. Napi 15-30 percet érdemes délutáni szundításra fordítanunk. Érdekesség, hogy az alvásidő hossza szerint frissülnek fel egyes képességeink is:

20 perc elteltével figyelmünk és a motoros képességek javulnak, melyeknek jó hasznát vesszük például a gépelésben.

30–60 perces alvással már a memóriánk is felfrissül, és kreativitásunk is szárnyra kap.

60–90 perc alatt pedig az alvás már a REM, vagy „gyors szemmozgás” fázisban zajlik. A vizsgálatok szerint ekkor az agynak azok a területei aktívak, amelyek a tanulásban, a gondolkodásban, a dolgok megszervezésében vesznek részt.
Kutatások igazolják, hogy frissítő hatása mellett a napközbeni pihenés a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát és a stresszt is képes csökkenteni.

Tanácsok szundikáláshoz

  • Ha jólesik és lehetőségünk van rá, kialakíthatunk olyan napirendet, amelyben a pihenés mindennap megközelítőleg azonos időpontra esik. Célszerű ezt a nap közepére, 13 és 15 óra közé tenni.
  • Használjuk a telefon ébresztőjét, hogy szunyókálás közben ne fél szemmel az órát figyeljük, ha nem szeretnénk elaludni. Ha tudjuk, hogy 30 percünk van pihenésre, akkor eszerint állítsuk be az ébresztőt, így biztosan nem nyúlik a tervezettnél hosszabbra a pihenő.
  • Jó, ha erre az időre a fényt kizárjuk. Sötétben gyorsabb és pihentetőbb az alvás, erre a célra egy szemfedő is megfelel.
  • Alvás közben a testhőmérséklet csökken, ezért vékony pléddel takarózzunk be szunyókálás alatt. Ha meleg van a lakásban, akkor is érdemes az ágyra készíteni a vékony takarót, a testhőmérséklet csökkenésével ugyanis percek múlva is érezhetjük úgy, hogy szükségünk van rá.
  • Sokak számára természetesen csak álom marad a délutáni álom, hiszen a munkahelyek túlnyomó többségében nem kínálkozik alkalom a sziesztázásra. Nyaralás közben azonban nem érdemes elmulasztani a pihenést egy kiadós ebéd után, a sziesztára fordított fél óra meghálálja magát: a délutáni szabadidős tevékenységeknek frissebben, jobb kedvvel láthatunk neki.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 07:51, csütörtök | Életmód

Meteorológia: pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti, északi felében várható havazás, amelyből akár jelentősebb mennyiségű vizes hóréteg is kialakulhat – írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szerdán.

2024. November 20. 07:47, szerda | Életmód

2025-ben élénkülés várható az ingatlanpiacon

Az ingatlanpiac idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak, a szektor 2024-ben elérte a mélypontot, de megkezdődött a visszarendeződés, 2025-ben már élénkülés várható

2024. November 20. 07:40, szerda | Életmód

A Dal 2025 - Még egy hétig lehet jelentkezni a műsorba

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.