Hírek
2016. Július 31. 18:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: faktor.hu
Egyre több gyerek lesz internetfüggő - ezekkel segíthetnek a szülők
A gyerekek és szüleik között gyakran az internet használata miatt alakulnak ki viták.
Ugyanakkor erősíti a gyerek-szülő kapcsolatot, ha a szülő is ért a technikai dolgokhoz, és tud tanácsot adni.
A Kaspersky Lab és az iconKids & Youth piackutató 3700 családot kérdezett meg. Majdnem minden negyedik szülő azt mondta, a gyerekek elsősorban nem tőlük, hanem az internetről szerzik az információkat. A szülők egyharmada szerint pedig az internet elszigeteli a család tagjait egymástól.
Milyen hatással van a sok internetezés a gyerekre?
Deliága Éva gyermekpszichológus a Faktornak azt mondta: az egyik legkárosabb hatása a sok internetezésnek az, hogy a gyerekek nem találkoznak a barátaikkal, nem mozognak, nem sportolnak. Emellett veszélyes lehet az is, amit találnak a weben, ha az internetforgalom nincs megfelelően szűrve. A szülő sem tudja követni, milyen oldalakat néz a gyerek, milyen emberekkel ismerkedik. Érheti olyan élmény, amit nehezen tud feldolgozni, és amiről nehezen beszél.
A szülők legtöbbször későn lépnek közbe
A gyermekpszichológus szerint a szülők általában későn reagálnak. A gyerek ért a számítógéphez, mindenhez van hozzáférése, olyan programokat használ, amikről a szülő még nem is hallott. Mint fogalmazott: "a szülőnek a netezéssel töltött időtartam szokott feltűnni, azt nemigen tudja, mit is néz a gyerek".
Amikor hívja a gyereket vacsorázni és nem jön, amikor kiderül, hogy nem tanul rendesen, nem sportol, nem jár el a barátaival, vagy késő estig a szobájában számítógépezik – azt veszik észre a szülők. Arra sokszor nem is gondolnak, miket olvashat a gyerek.
Az internetezés gyakran vita forrása is. Gyakran vita forrása a közösen használt eszköz. Például, ha csak egy számítógép van a családban, nehéz megegyezni, hogy ki és mikor használja. A gyermekpszichológus szerint szigorúan le kell fektetni a szabályokat, különben nagyon sok konfliktus lehet belőle.
Erősebb a kapcsolat, ha a szülő is ért hozzá
Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának friss tanulmánya szerint komolyabb kapcsolat alakulhat ki a gyerekek és a szülök között, ha a gyerekek úgy érzik: tanácsot tudnak kérni szüleiktől technikai kérdésekben. Emiatt fontossá vált, hogy a szülők is fejlesszék technikai tudásukat.
A gyerekpszichológus szerint a szülőnek partnerként kell kezelnie a gyereket. Egy 5 évesnek még meg lehet mondani, hogy ”majd ebéd után ehetsz nyalókát”, de a 12 évessel vagy idősebbel azonban már másképp kell beszélni.
Partneri kapcsolatot feltételezve a szabályrendszer kidolgozásába a gyereket is be kell vonni.
A szülőknek el kell magyarázniuk: miért nem tartják jónak, ha ennyi meg annyi időt ilyen meg olyan internetes tartalmak böngészésével tölt. Ki kell alakítani egy olyan sorrendet, amibe belefér a számítógépezés is, de jut idő másra is – mondja Deliága Éva.
Érdemes megkülönböztetni a hétköznapokat és a hétvégét. Meg kell beszélni, hogy amikor iskola van, edzésre kell menni, leckét kell írni. Világossá kell tenni, hogy ilyenkor hol a helye a számítógépnek és mennyi időt lehet rászánni. Hétvégén más lehet a szabály. Abban az esetben, ha a gyereket bevonják ezekbe a döntésekbe, akkor könnyebben el is fogadja a korlátokat.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 11:00, péntek | Helyi
Összeütközött két gépkocsi Pálmonostora közelében
A tűzoltók a 4504-es úton áramtalanították a járműveket.
2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi
Izzó kályhás hajtányozás
Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.
2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi
Adventi programok Kiskunfélegyházán
Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.
2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.