Városlista
2025. május 25, vasárnap - Orbán

Hírek

2016. Február 22. 16:30, hétfő | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Ennünk kell a vizet, nem innunk

Ennünk kell a vizet, nem innunk

Lehet, hogy teljesen feleslegesen önti magába sok ember a vizet, mert a csapokat el kéne zárnunk és ennünk kéne a vizet, nem innunk.

Bizonyára hallotta már, hogy naponta két liter (vagy nyolc nagy pohár) vizet meg kell innunk.

Az egyértelmű, hogy testünknek vízre van szüksége a normális működéshez: testünktől és életvitelünktől függően a vízigény napi másfél és három liter között mozog. Fontos, hogy a víz legkifinomultabb szöveteinket (a szánk, szemünk és orrunk környékén lévőket), ízületeinket hidratáltan tartsa, szabályozza testhőmérsékletünket és emésztésünket, kimossa testünkből a méreganyagokat és a megfelelő helyre szállítsa a tápanyagokat is. A szépségszakértők mindehhez hozzáteszik: a sok víz a feszes, szép bőr titka.

Születéskor testünk 75-80 százaléka víz, de szervezetünk folyamatos száradásával jutunk el oda, hogy 50 éves korunk környékére már csak körülbelül a fele. A kutató szerint azonban az "igyunk még több vizet" üzenetet túl gyakran hangoztatják.

Egy átlagos napon vízbevitelünk mintegy negyede érkezik az ételekből. Szinte minden ételben van valamennyi víz (egy szelet kenyér akár 33 százalékát is adhatja a víz), de a legtöbb vizet a zöldségek és a gyümölcsök tartalmazzák: az uborkában, salátában, cukkiniben és retekben akár 95 százalék is lehet a víz aránya.

Murad szerint több ilyen, magas víztartalmú ételt kellene ennünk és kevesebbet innunk. Szerinte ugyanis az az egészséges hidratáció, amikor megtartjuk és hasznosítjuk a vizet a testünkben, nem pedig amikor egyszerűen keresztülfolyik rajtunk. Ezzel ugyanis könnyen kimoshatjuk szervezetünkből a vitaminokat, ásványi sókat és tápanyagokat is.

Ha nyolc nagy pohár vizet megiszunk, akár nyolcszor is elmehetünk utána a vécére anélkül, hogy a víz elérné sejtjeinket - magyarázza. Ha szemeink, bokáink vagy gyomrunk fel van puffadva, az egyértelmű jele annak, hogy testünk vízkezelése nem hatékony - ilyenkor ugyanis a víz sejtjeink között lebeg, lassúbbnak, kövérebbnek érezzük magunkat.

Szerinte teljesen más az eset az élelmiszerekben található vízzel, ezt ugyanis számos más molekula veszi körbe, ennek révén a víz könnyebben képes bejutni sejtjeinkbe és így hatását is kifejtheti. A lassú felszívódás számos előnnyel jár együtt. Ennek köszönhető, hogy a gyümölcsökben és zöldségekben található víz kétszer hatékonyabban hidratálja a szervezetet, mint a folyadékként bevitt víz.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 24. 17:19, szombat | Helyi

Testvérvárosunk, Feltre gyöngyszemei fotókon

A feltrei testvérvárosi F-Cube fotókör alkotásaiból nyílt kiállítás a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban május 23-án.

2025. Május 24. 16:45, szombat | Helyi

Emberi sorsok lenyomatai képekben és lírában

Különleges élményben volt részük mindazoknak, akik ellátogattak a Móra Ferenc Művelődési Központba május 23-án a „Gubcsi-zsáner – Attila színben, Lajos lírában” című kiállításmegnyitóra.

2025. Május 24. 16:07, szombat | Helyi

Felvonulással vette kezdetét a pásztortalálkozó

Pásztortalálkozó színesíti a Városalapítók Hetének programsorozatát, mely felvonulással vette kezdetét városunk főutcáján május 24-én szombaton délelőtt.

2025. Május 23. 15:11, péntek | Helyi

A hősök halhatatlanok

Minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapja a Magyar Hősök Emlékünnepe, amikor mindazokra emlékezünk, akiknek tettei nagyban hozzájárultak a magyar nemzet és a magyar állam fennmaradásához.