Hírek
2014. November 01. 14:00, szombat |
Életmód
Forrás: - Adrienn -
Fizikai aktivitás, Szellemi frissesség

Agyunk frissen tartásához elengedhetetlen a fizikai aktivitás.
Még a rettegett Alzheimer-kórtól is többé-kevésbé megvéd a rendszeres mozgás. Ehhez persze nem muszáj edzőteremben izzadni, ami bizonyos kor felett már nem olyan vonzó. De számtalan alternatíva van, a jóga például kifejezetten agyfényesítő hatású. Vegyük sorra azokat a lehetőségeket, amelyek hatékonyságát tudományosan is bebizonyították már!
Jóga: Meditáció és légzőgyakorlatok
Száz 55 év feletti ember nyolc héten át hetente háromszor vett részt jógaórán, ahol természetesen meditáltak és légzőgyakorlatot is végeztek. A kísérletben részt vevők egyike sem mozgott, sportolt korábban. Utóbb a kontrollvizsgálat során jobban teljesítettetek a memóriateszten, mint a kontrollcsoport.
Valószínűleg a meditáció és a mélylégzések javítják a koncentrációt és ezzel hozzájárulnak a memória javításához.
Öt-tíz perc kerékpározás
A rövid és élénk bicajozás a kísérletben részt vevőknél szinte azonnal javította agyuk teljesítményét! 50-85 éves korosztályt vontak be a kísérletbe, amelyben szobakerékpárt alkalmaztak. A biciklizős csoport jóval több elemére emlékezett egy listának, mint a kontrollcsoport, amely nem tekert. Feltételezik, hogy a mozgás hatására izmaikban egy ingerületátvivő kémiai anyag szabadul fel, és ez segíti az agysejtek jobb működését.
Heti két óra élénk séta
Egy kísérletben a részt vevő idősebb hölgyek memóriája kimutathatóan javult a heti kétszer egy óra séta után. Valószínűleg azért, mert a járás javítja az agyban is a vérkeringést.
Súlyzózás: nem csak az izmoknak
A súlyzózás nemcsak a test izmait erősíti, de az agy működését is serkenti. Már egy 20 perces gyakorlatsorozat is mérhető változásokat eredményezett a 20-40 évesek részvételével zajló kísérletben.
A súlyzózó csoport 10 százalékkal jobb memóriaeredményt produkált, mint a kontrollcsoport.
Kocogással is javítható
A kocogást „felfedezése óta” majd miután elterjedt, valóságos csodaszernek tekintették. Azóta kiderült, hogy minden aerobik jellegű gyakorlat – de főleg a kocogás – javítja az agysejtek teljesítményét. Egy kísérletben be is bizonyították, hogy a jogging kifejezetten javítja a memóriát. Valószínűleg a képződött új agysejtek számlájára írható az emlékezetjavulás.
Ha valaki hetente többször is „futkározik” egy kicsit, pláne ha ezt a jó levegőn teszi, egészen biztosan javul majd memóriájának teljesítménye is.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 13. 08:59, vasárnap | Életmód
Zenés kastélytúra is várja a közönséget a pápai Haydn Fesztiválon
Koncertek, zenetörténeti városi séta és zenés kastélytúra is várja a közönséget a Budapesti Vonósok 28. Haydn Fesztiválján július 18. és 20. között Pápán.
2025. Július 12. 08:40, szombat | Életmód
ESET: az internetezők negyede egyáltalán nem fél a csalásoktól
2025. Július 11. 09:13, péntek | Életmód
Sziget - Éjszakai jegyet vezettek be az idei fesztiválra
Kedvezményes éjszakai jegyet vezettek be az idei Sziget fesztiválra, amivel megújult és új helyszíneken rendezendő programok is látogathatóak - közölték a szervezők az MTI-vel csütörtökön.
2025. Július 11. 09:09, péntek | Életmód
Axiom-4 - Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor
Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor kutatóűrhajós - közölte a HUNOR - Magyar űrhajós Program csütörtök este a Facebook-oldalán.