Hírek
2018. Október 03. 15:02, szerda |
Helyi
Forrás: hirado.hu
Gyors útmutató a Facebook-fiókunk biztonságossá tételéhez

A feltört 50 millió Facebook-fiók tulajdonosai között ismeretlen számban magyar felhasználók is érintettek lehetnek.
Annyi biztos, hogy sok hazai fiók felhasználója kapott jelzést.
Akinek az adatai esetleg veszélybe kerültek, azokat a Facebook nagy valószínűséggel a távolból kiléptette a fiókjukból, és csak a jelszavuk újbóli beírásával engedte vissza.
A probléma – többek közt – az, hogy bár a közösségi oldal már múlt kedden tudta, mekkora biztonsági résen (akár: szakadékon) dőlnek ki a felhasználók adatai, csak pénteken hozta ezt nyilvánosságra, s még ma sem tudható pontosan, hogy hányan, s milyen következményekkel estek áldozatául a gondatlanság és a programozói hiba kettősének.
Az alábbi lépésekben bemutatjuk, hogyan védhetjük meg a Facebook-fiókunkat. Ilyenkor ugyanis nem mindig elegendő a jelszót újra cserélni. Csak a közelmúlt eseményei bőven indokolják, hogy gyors biztonsági ellenőrzést hajtsunk végre.
Először nézzük meg, hozzáfér-e valaki jogosulatlanul a fiókunkhoz
Szerencsére a menü legutóbbi átszabása óta átláthatóbbak a Facebook beállításai. A közösségi oldalra számítógépen bejelentkezve a menüsorban jobbra válasszuk a szokásos lefelé mutató kék háromszöget, majd a lenyíló menüben a Beállításokat, aztán balra a második opciót, a Biztonság és bejelentkezést.
A középen felbukkanó ablakban az Engedélyezett bejelentkezésekben nézzünk körül, nincs-e valaki más is a fiókban. Meglehet, hogy az alábbi ábrához hasonlóan csupán azért találunk ott „másokat”, mert valamikor valamilyen más készülékről léptünk be. Hajítsuk ki a régi vagy gyanús engedélyeket az Eltávolítás gombbal.
Biztos, ami biztos, szintén nézzünk rá a Bejelentkezett helyek opcióra.
Igazi, gyakorlatilag feltörhetetlen biztonságra úgy tehetünk szert, ha aktiváljuk a kétlépcsős azonosítást, amit a Facebook a maga nyelvhasználatával kétfaktoros hitelesítésnek nevez.
Ehhez az előbb leírt módon, a Beállítások/Biztonság és bejelentkezés menüpont választása után a középső ablakban a Kétfaktoros hitelesítés csoportban kattintsunk a Kétfaktoros hitelesítés használata melletti Módosítás gombra.
Ezzel a módszerrel a Facebook rendszere olyan magas biztonsági küszöböt állít be, hogy mikor ismeretlen számítógépről vagy telefonról jelentkezünk be – vagy próbál valaki a nevünkben bejelentkezni –, illetve bármilyen szokatlan dolog történik, akkor a közösségi oldal ismételten jelszót kér, valamint egy biztonsági kódot, amit csak mi ismerhetünk.
A kódot SMS-ben vagy hitelesítő alkalmazáson keresztül küldik meg. A szöveges üzenetben (SMS-ben) küldött biztonsági kódok mindig 6 számjegyből állnak.
Mi történt? Kit érint személyesen a Facebook újabb botránya?
Mint utóbb kiderült, három biztonsági rést kihasználva hackerek jutottak be a Facebook rendszerébe, s mintegy 50 millió felhasználó személyes adataihoz, fiókjához, jelszavához férhettek hozzá. Vélhetően azok lehetnek elsősorban veszélyben, akik a Facebook böngészésekor a „Megtekintés mint” opciót használták.
Feltörhetetlen rendszer természetesen nem létezik, de a Facebook legalább két kínos hibát vétett.
Egyrészt a múlt kedden tudomásukra jutott esetről csak pénteken számoltak be. Másfelől aggasztó, hogy a közelmúltban több vád is érte a Facebook tulajdonosait. A választásokba való beavatkozás, az álhírek vádja, valamint a Cambridge Analytica miatti Canossa-járása után Mark Zuckerberg nemrég ígérte meg, hogy ezentúl minden másként lesz, adataink biztonságban lesznek.
A Facebook alelnöke közölte, hogy nemcsak a feltört 50 millió facebookozót, hanem biztonsági megfontolásokból további 40 millió felhasználót léptettek ki a rendszerből, hogy óvják az adataikat. Mint az előbbiekben írtuk, Magyarországon is számos felhasználó tapasztalhatta, hogy a rendszer kiléptette, s újra azonosítania kellett magát.
Úgy tűnik, a hackertámadás nagy valószínűséggel olyan szolgáltatásokat is érinthetett, amelyeket a felhasználók egy kattintással, külön azonosítás nélkül, a Facebook-fiókjukon keresztül belépve szoktak használni. Ilyen a Tinder, a Spotify és az Instagram is.
A Facebook közleményben fejezte ki sajnálkozását, s állítja, hogy a hibákat javította, és feljelentést tett, és ígérte, ezentúl minden rendben lesz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 16. 12:27, szerda | Helyi
Dalokkal és verssel kedveskedett vendégeinek a 90. éves Marika néni
Július 15-én töltötte be 90. életévét Csáki Bálintné Marika néni, melyet méltóképpen meg is ünnepelt családja és városunk elöljárói társaságában.
2025. Július 15. 14:55, kedd | Helyi
A kutyákért matekoztak
A 2025-ös érettségi időszakban Retkes Péter a Waldorf Gimnázium matematikatanára és Szabó Ágoston tizenkettedikes diákja adományokat gyűjtött a Fido Bácsi Közhasznú Alapítvány Félegyházi Kutyamenhelye számára.
2025. Július 15. 06:39, kedd | Helyi
Együtt ünnepeltek a filmrajongók Kiskunfélegyházán a szabadtéri moziban
Az elmúlt hétvége egyik legnépszerűbb eseménye volt a városban a szabadtéri filmvetítés, amelyet a helyi önkormányzat és az Ifjúsági Iroda szervezett július 12-én és 13-án.