Hírek
2015. Augusztus 22. 13:00, szombat |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Ha fél a gyerek az iskolától

Lelki teher az iskolatáska.
Sírás reggelente, nyűgösködés indulás előtt vagy éppen folytonos betegeskedés - lehet, hogy a gyerek fél az iskolától? Mit tehet a szülő, hogy a gyermeke ne szorongva, idegesen menjen iskolába, hanem élvezze a tanulást?
Lehet, csak azt vesszük észre, hogy addig jókedvű, lelkes iskolásunk egyre hallgatagabb lesz, nem mesél az élményeiről. Egy idő után talán húzódozni kezd, halogatja a feladatait, magába fordul, az iskolába indulás pedig minden nap egyre nagyobb tortúra. Kéthetente megbetegszik, fájlalja a hasát vagy a fejét, és az orvosok nem találnak semmit. Az aggódó szülők pedig végre kiszedik belőle az okot: fél iskolába menni.
Ennek a félelemnek, szorongásnak természetesen utána kell járni: nemcsak a mindennapokat keserítheti meg a félelem, illetve az azzal összefüggő stressz, de időnként a gyerekek jövőjére is kihathat, sőt még az egészségüket is veszélyeztetheti. A félelmek egy részének kézzel fogható oka van (például egy másik gyerek, aki gyakran verekszik), más viszont csak szorongásként jelentkezik: a kicsi attól félhet, hogy nem tud megfelelni, teljesíteni. Bizonyos esetekben a félelemmel vegyes idegesség természetes, például egy új iskolába kerülő gyereknél, vagy az első osztályosoknál, hiszen az iskola számukra egy teljesen új, ismeretlen élmény.
A szakemberek szerint a legfontosabb, hogy a szülő megnyugtatóan, biztonságot sugallóan álljon a gyerek mellett: a legrosszabb megoldás, ha a félelmeit nem vesszük tudomásul, lekicsinyelljük vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk. Ne nevezzük gyávának vagy butának a gyereket, hanem inkább próbáljuk megérteni, mit él át! Kérdezzük sokat (de ne zaklassuk a faggatózással) és próbáljuk meg tudatosítani benne, hogy hozzánk, a szüleihez bármivel fordulhat.
Ha az új iskola vagy éppen az iskolakezdés áll a háttérben, akkor igyekezzünk több időt kettesben tölteni vele - lehetséges ugyanis, hogy az elválástól, egyedülléttől való félelem okozza nála a rossz érzést. Sok gyereknek az is nehéz, hogy a játékkal, mókázással teli óvodás-évek után a szigorú, napirendhez kötött iskoláskorszakra "átálljon" - éppen ezért engedjük neki, hogy az órák után szaladgáljon, hancúrozzon, játsszon minél többet. Ez a félelem gyorsan elmúlik, és a helyét az izgatottság és a lelkesedés veszi át.
Ha az egyébként lelkes, érdeklődő gyereknél egyik napról a másikra veszünk észre változást, annak a hátterében gyakran személyes konfliktus áll: megbántották, megsértették vagy megalázták, esetleg fizikailag is bántalmazták. Kérdezzünk rá, hogy bántotta-e valaki, veszekedett-e valakivel vagy van-e olyan személy, aki miatt kényelmetlenül érzi magát. Ilyen esetekben a szülőnek gyakran össze kell fognia más felnőttekkel, tanárokkal vagy éppen a pszichológussal, iskolai tanácsadóval. A bántalmazásnak mindenképpen legyen következménye, a gyermekünkkel pedig éreztessük, hogy mellette állunk, támogatjuk és igyekszünk megvédeni őt. A 'csapj oda egyet', 'szólj vissza neki' vagy 'ne legyél olyan anyámasszony katonája' egyáltalán nem jó tanácsok!
Az érdeklődés fokozatos elvesztésének, a félelem lassú kialakulásának az oka sokszor a tanulási nehézségekben keresendő: a gyerek azért szorong az iskolától, mert nem tud megfelelően teljesíteni, rosszak a jegyei, megszégyenül a tudatlansága miatt vagy éppen a folyamatos kudarcélmények tántorítják el. Hogy ezt elkerüljük, legyünk folyamatosan kapcsolatban a nevelőkkel, tanárokkal, rendszeresen kérjük ki a véleményüket a gyermekünk fejlődéséről, tanulmányairól. Igyekezzünk a kicsit is gyakran kérdezgetni: mi az, amit szeret, amit élvez és mi az, ami talán nehezebben megy neki. Biztassuk, dicsérjük sokat, próbáljuk meg minél élvezetesebbé tenni a számára a tanulást és törekedjünk arra, hogy megmutathassa, mit tud!
Könnyen előfordulhat, hogy a tanulási nehézségek, viselkedési zavarok hátterében egészségügyi problémák, látás vagy hallászavar áll. Épp ezért mielőtt valami "komolyabb" lépésre szánjuk el magunkat, először vizsgáltassuk meg a gyereket!
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 24. 17:19, szombat | Helyi
Testvérvárosunk, Feltre gyöngyszemei fotókon
A feltrei testvérvárosi F-Cube fotókör alkotásaiból nyílt kiállítás a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban május 23-án.
2025. Május 24. 16:45, szombat | Helyi
Emberi sorsok lenyomatai képekben és lírában
Különleges élményben volt részük mindazoknak, akik ellátogattak a Móra Ferenc Művelődési Központba május 23-án a „Gubcsi-zsáner – Attila színben, Lajos lírában” című kiállításmegnyitóra.
2025. Május 24. 16:07, szombat | Helyi
Felvonulással vette kezdetét a pásztortalálkozó
Pásztortalálkozó színesíti a Városalapítók Hetének programsorozatát, mely felvonulással vette kezdetét városunk főutcáján május 24-én szombaton délelőtt.
2025. Május 23. 15:11, péntek | Helyi
A hősök halhatatlanok
Minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapja a Magyar Hősök Emlékünnepe, amikor mindazokra emlékezünk, akiknek tettei nagyban hozzájárultak a magyar nemzet és a magyar állam fennmaradásához.