Hírek
2020. Április 08. 09:20, szerda |
Helyi
Forrás: bacskiskun.hu
Hazánk rendkívül gazdag tojásdíszítő motívumkincsei szinte kimeríthetetlenek
A tojásdíszítés változatos és szemet gyönyörködtető világa, a természetes festőlevektől kezdve a különböző tájegységeken átívelő szimbólumkincsekig mindenkit ámulatba ejtenek.
Bács-Kiskun Megyében több országosan is elismert művész foglalkozik a díszítőművészet ezen ágával.
SZELESNÉ KÁSA ILONA a lakiteleki népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere saját bevallása szerint a tojásírást tartja a fő kutatási és tevékenységi területének. A legősibb technikával – méhviasszal – írja elődeink és azok újra alkotott mintavilágát a tojásra. Saját nevelésű és gyűjtésű hazai növényekből állítja elő hímesei színező anyagát.
ZSIGÓNÉ KATI kecskeméti népi iparművész, tojásfestő művész munkássága méltán került be Bács-Kiskun Megyei Értéktárba. Dubaiban a világ 5 legjobb tojásdíszítője közé választották, Európában pedig az első hellyel büszkélkedhet.
ÁGOSTON ENDRÉNÉ TERIKE a tojásfestés, karcolás technikáját sajátította el, és műveli napjainkban. Munkáiban a régi hagyományokat és saját motívumait próbálja összeilleszteni.
Természetesen a hagyományőrző tojásfestési technikákat otthon, saját magunk is kipróbálhatjuk. Az egyik legkedveltebb technika a festőlevekkel való színezés. Természetes alapanyagokból voltaképpen bármilyen színt előállíthatunk, de azért érdemes a színek szimbolikájának is utánaolvasni. A legtöbb helyen egyszínű, piros tojást festettek hajdanán, Krisztus vérét, és az újjászületést szimbolizálva.
A tojásdíszítés egyik nagyon elterjedt technikája a tojásírás azaz a viaszolás. Az ehhez szükséges eszközt, az írókát magunk is elkészíthetjük néhány egyszerű alapanyagból. Érdemes tudni, hogy a magyar hímes tojások legfőbb jellegzetessége a tojásfelület mértani felosztása. A tojások osztókörökből állnak, a díszítmények ezekre az osztókörökre épülnek, vagy ezek metszéspontjaiból indulnak. A legjellegzetesebb magyar felosztás a nyolcmezős osztófelület.
A hagyományos díszítési technikák között említhetjük a berzselést – ezek a levélrátétes tojások. Talán ez a legkedveltebb technika, mert mind közül a legegyszerűbb, legkönnyebben elsajátítható eljárás, és nagyon vonzó, látványos eredményt produkál.
A berzselés és a viaszolás mellett még számos tojásdíszítési technika létezik, amelyeket már külön mesterségként is említhetnénk, hiszen olyan művészi magaslatokban szárnyalnak, amelyek minden elismerésre rászolgálnak.
A természetes festőlevek elkészítéséről és a motívumokról további információt a következő linkekre kattintva érhet el: szinesotletek.blog.hu/2017/03/29/hagyomanyorzo_tojasdisztitesi_technikak
Forrás: dunatiszakozi.hu, bajaikezmuves.hu, szinesotletek.blog.hu
Fotó: Hagyományok Háza
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 11:00, péntek | Helyi
Összeütközött két gépkocsi Pálmonostora közelében
A tűzoltók a 4504-es úton áramtalanították a járműveket.
2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi
Izzó kályhás hajtányozás
Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.
2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi
Adventi programok Kiskunfélegyházán
Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.
2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.