Hírek
2018. Február 18. 14:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: Szabad Föld
Híg a leve

A Tudatos Vásárlók Egyesületének (TVE) minapi tesztje eredményeiről, melynek során 27-féle málna-, illetve málnaízű szörpöt vizsgáltak.
Az eredmény nem váratlan, de elgondolkodtató.
Aki málnaszörpöt akar inni, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, máskülönben málna helyett alma- vagy szőlősűrítmény, színezékek, aromák, cukorhelyettesítő édesítőszerek garmadája kerül a poharába. Egyébként nem is várhattunk más eredményt: a málna ma már olyan drága, hogy abból még otthon sem lehet olcsó szörpöt készíteni, nemhogy az üzemekben.
Hogy mi a málnaszörp, azt a Magyar Élelmiszerkönyv leírja: a szárazanyag-tartalma legalább 60 százalék, gyümölcslé- vagy gyümölcsvelő-tartalma legalább 33 tömegszázalék. Ha a szörpöt a gyümölcsalapanyagtól eltérő jellegű aromával ízesítik (mert az ismertetett arányoknál kevesebb benne a névadó gyümölcs), akkor csak ilyen-olyan „ízű gyümölcsszörp” megnevezéssel lehet értékesíteni. Ezek az ezer forint alatti termékek. Aki valódi málnaszörpöt akar, literenként legalább 1500– 2000 forintot kell fizetnie. Általában nincs bennük – vagy csak minimális – hozzáadott aroma és színanyag, és a gyártás során az egészségre kevésbé ártalmas édesítőt használnak.
A teszt során kiderült, hogy a legtöbb esetben szörp néven almalét, cukrot, aromát és színezéket iszunk. A beltartalmi adatoknál nagy eltéréseket tapasztaltak. Míg a legjobbak málnából, cukorból (és esetleg néhány adalékból) álló szörpök, akadnak olyanok is, melyek csak nyomokban tartalmaznak málnát, s a gyümölcstartalmukat a sokkal olcsóbb alma, az ízüket pedig aromák adják. Találtak négy olyan málnaízű szörpöt is, melyek nem tartalmaznak gyümölcsöt. Ezeknél cukor, aromák, és jellemzően biztonságosnak tekinthető színezékek hozzáadásával érik el a kívánt hatást, viszont a fogyasztókat nem verik át, mert mindegyik elnevezése megfelelő. A 27 termék felénél találtak az előírásnak megfelelő, minimum 30-33 százaléknyi gyümölcstartalmat, a legjobbaknál ez az arány legalább 50 százalék – igaz, ez sem mindig málna volt, hanem főként almával érték el a gyümölcshányadot.
A szörpök aromáját gyümölcsökkel is lehet garantálni, de olcsóbb a hozzáadott aroma. Mindössze egy olyan terméket találtak, amely semmilyen aromát nem tartalmazott.
Csak négy szörpben nem leltek színezőanyagra, máshol elsősorban bodzabogyó-kivonatot, szőlő- és feketeretek-alapú színezéket használtak a szörp megfestésére, de a legolcsóbbak között akad olyan is, amelynél mesterséges színezékkel dolgoztak. Sokban találtak cukrot, de számos esetben olcsóbb édesítőszereket – aszpartámot, ciklamátot – használtak. Öt termék tartalmazott Na-benzoát tartósítószert, ami az arra érzékenyeknél allergiás tüneteket válthat ki. A termékek felét Magyarországon gyártották, a többi import.
GYŐZTESEK. A megvásárolt 27 szörp közül a legjobb minősítést a Papp Lekvár Manufaktúra Natúr málnaszörpje kapta, majd a Spar két saját márkás terméke, a Premium és a Natur pur málnaszörp végzett az élbolyban.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 16. 12:27, szerda | Helyi
Dalokkal és verssel kedveskedett vendégeinek a 90. éves Marika néni
Július 15-én töltötte be 90. életévét Csáki Bálintné Marika néni, melyet méltóképpen meg is ünnepelt családja és városunk elöljárói társaságában.
2025. Július 15. 14:55, kedd | Helyi
A kutyákért matekoztak
A 2025-ös érettségi időszakban Retkes Péter a Waldorf Gimnázium matematikatanára és Szabó Ágoston tizenkettedikes diákja adományokat gyűjtött a Fido Bácsi Közhasznú Alapítvány Félegyházi Kutyamenhelye számára.
2025. Július 15. 06:39, kedd | Helyi
Együtt ünnepeltek a filmrajongók Kiskunfélegyházán a szabadtéri moziban
Az elmúlt hétvége egyik legnépszerűbb eseménye volt a városban a szabadtéri filmvetítés, amelyet a helyi önkormányzat és az Ifjúsági Iroda szervezett július 12-én és 13-án.