Városlista
2025. április 19, szombat - Emma

Hírek

2020. Április 13. 10:54, hétfő | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Ijesztő ütemben pusztulnak a rovarok

Ijesztő ütemben pusztulnak a rovarok

Kutatók szerint drámai mértékben lecsökkent a rovarok száma világszerte, nélkülük pedig a teljes ökoszisztéma felborulhat. Íme néhány tanács, amivel mi segíthetjük ezeket az apró élőlényeket!

Bár a világ jelenleg az új koronavírus megállításával van elfoglalva, kutatók egy csoportja egy másik, legalább ilyen komoly veszélyre hívta fel a figyelmet. A rovarok száma ugyanis az elmúlt évek során jelentősen visszaesett, a fajok egy része veszélyeztetett vagy szinte már teljesen eltűnt. Hogyha pedig ezek az apró állatok kipusztulnának, az egész bolygó ökoszisztémája összeomlana.

A környezetszennyezés, a mezőgazdaságban használt szerek elterjedése és a természetes élőhelyek pusztulása miatt világszerte számos rovarfaj kerül egyre kilátástalanabb helyzetbe. Ezek az élőlények nem csak nagyobb állatok táplálékául szolgálnak, de jelentős szerepet játszhatnak például az édesvízi ökoszisztéma működésében, továbbá kulcsfontosságúak a növényvilág fennmaradásában - hívta fel a figyelmet Dr. Matt Hill, a brit Huddersfield Egyetem kutatója. A szakember szerint a rovarfajok tömeges kihalását a klímaváltozás is felgyorsította az utóbbi években, ami már rövidtávon is drámai hatással lehet a bolygó minden lakójára.

Így védhetjük a rovarokat
A harminc tudósból álló csoport néhány olyan tanáccsal is szolgál, amelyet mindenki megfogadhat a rovarvilág megóvása érdekében. A szakemberek az alábbiakat javasolják:

  • Nyírjuk egy kicsit ritkábban a füvet, hagyjuk, hogy a természet egy kicsit tovább nőhessen és táplálhassa a fűszálak között élő rovarokat.
  • Ültessünk a környezetükbe illő, őshonos növényeket a kertünkbe.
  • Ne használjunk növényvédő szereket, törekedjünk a biogazdálkodásra.
  • Ne piszkáljuk a régi, korhadó farönköket, azok ugyanis számos rovarfaj otthonául szolgálnak.
  • Akár mi magunk is készíthetünk "rovarszállodát" úgy, hogy lyukakat fúrunk például egy fadarabba, és kitesszük azt a természetbe.
  • Csökkentsük a szénlábnyomunkat, vagyis minden olyan tevékenység mértékét, ami hozzájárul a klímaváltozáshoz.
  • Vállaljunk önkéntes munkát természetvédelmi szervezetekben, vagy támogassuk anyagilag ezeket.
  • Ne engedjünk szabadon nem őshonos állatokat (gyíkokat például), illetve ne ültessünk olyan invazív növényeket, amelyek kiszoríthatják a helyi példányokat.
Címkék: rovarok

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 19. 06:44, szombat | Helyi

Igazi tavaszias időre készülhetünk nagyszombaton

Napos idő várható a kevés fátyolfelhő és a képződő gomolyfelhők mellett, legfeljebb néhol fordulhat elő zápor – írja a HungaroMet.

2025. Április 18. 11:15, péntek | Helyi

Dolgozz sokat, élj tisztességesen és becsületesen!

Ezt vallja a 100. születésnapját ünneplő Palotás Lászlóné, vagy ahogy mindenki ismeri „tésztás Veronka néni”.

2025. Április 17. 11:20, csütörtök | Helyi

Új tantermekkel bővült a Mezgé tangazdasága

A Félegyházi MEZGÉ „Gyakorlati oktatás fejlesztésére” benyújtott sikeres pályázatából kettő, szakmai oktatást segítő tanterem kialakítására és egy irodakonténer beszerzésére került sor az iskola Tangazdaságában.

2025. Április 17. 10:22, csütörtök | Helyi

Tovább folytatódik a Kőrösi utca felújítása

A Polgármesteri Hivatal értesíti a Tisztelt Lakosságot, hogy a Kőrösi utca kivitelezési munkálatai április 22-től folytatódnak.