Hírek
2017. December 25. 16:00, hétfő |
Helyi
Forrás: Szabad Föld
Karácsonyi ízajánló – Mákos örömök
A karácsonyi vacsora fináléja a torta. Higgyék el, nem túlzás a mákos bejglit e krémes-mákos finomsággal tetézni, ami persze csak nyomokban hasonlít az eredeti Esterházy-tortára.
A klasszikus diósnak ugyanis liszt nélkül készül a tésztája, és a rétegek között a hagyományos vajas vagy a manapság divatosabb tejszínes krém figyel, a tetejére pedig szépen cifrázott fondant simul. Hogy ki a névadója, pontosan nem tudni. Annyi bizonyos, hogy az osztrák-magyar időkben indult hódító útjára, s a fáma szerint Esterházy Pál Antal herceg, no meg az egész család kedvence volt.
Máktorta Esterházy-módra
Hozzávalók: - 8 tojás - 8 evőkanál cukor - 1 csomag vaníliás cukor - 5 dkg liszt - 1 csomag sütőpor - 20 dkg darált mák - 1 kávéskanál fahéj
A krémhez: - 1 csomag vaníliás pudingpor - 3 dl tej - 5 evőkanál cukor - 1 csomag vaníliás cukor - 1 evőkanál zselatin - 3 dl tejszín
A tetejére: - 3-4 evőkanál meggylekvár - 10 dkg fehér csokoládé - 3 evőkanál olaj - 1 evőkanál csokoládéöntet - 12 szem meggybefőtt
A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéből a cukor felét hozzáadva kemény habot verünk. A sárgáját a cukor másik felével és a vaníliás cukorral habosra keverjük, majd a kettőt összeöntjük. Óvatosan beleszitáljuk a sütőporos lisztet, majd hozzáadjuk a mákot és a fahéjat.
A tortaformát körberajzoljuk sütőpapíron, és csak a forma alját használjuk. A tésztát a sütőpapírral fedett lemezre vékonyan rákenve, 6 lapot sütünk (6-8 perc laponként).
A krémhez a pudingot felfőzzük a tejben a cukorral és a vaníliás cukorral, s elkeverjük benne a zselatint. Ha kihűlt, hozzáadjuk a habbá vert tejszínt is. A torta tetejére és az oldalára 6 evőkanál krémet hagyunk, a többivel megtöltjük a lapokat. A felső lapját megkenjük a felmelegített, átpasszírozott meggylekvárral. Hagyjuk kicsit száradni. A fehér csokit vízgőz felett az olajjal felolvasztjuk, majd egyenletesen a torta tetejére kenjük.
A csokiöntetet csiga alakban rácsorgatjuk, fogpiszkáló segítségével „márványozzuk”. A maradék krémből rózsákat nyomunk rá, meggyet ültetünk a közepükbe. Az oldalát darált mákkal beszórhatjuk.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 02. 14:46, kedd | Helyi
Kiskunfélegyházán tartott fogadóórát Lezsák Sándor országgyűlési képviselő
November 27-én került sor Bács-Kiskun Vármegye 4. számú választókerületének országgyűlési képviselője soron következő fogadóórájára.
2025. December 01. 09:03, hétfő | Helyi
Három versenyen értek el sikereket a félegyházi birkózók az elmúlt hétvégén
A Bárány-Almási család gyermekei közül a legkisebb is felnőtt nagyobb testvéreihez és már róla is elmondható, hogy Magyarország bajnoka.
2025. November 29. 21:18, szombat | Helyi
Bemutatták Lezsák Sándor legújabb művét a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban
November 27-én, csütörtökön mutatták be Lezsák Sándor: Habcsók című művét a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
2025. November 29. 13:25, szombat | Helyi
Tornaszobát avattak a Gátéri Liget Óvodában
Ünnepélyes keretek között adták át csütörtök délután a Gátéri Liget Óvoda új tornaszobáját.
