Hírek
2016. Október 08. 08:00, szombat |
Helyi
Forrás: - Adrienn -
Két keréken – rossz időben
Nem kell a kerékpárt a pince mélyére süllyeszteni ősszel sem
Öltözködés és bringavédelem.
Nem kell a kerékpárt a pince mélyére süllyeszteni ősszel sem, megfelelő öltözködéssel és egy kis odafigyeléssel biztonságosan nekivághatunk a varázslatos őszi tájaknak.
A legnagyobb meglepetés, ami szeptemberben a biciklizés szerelmeseit érheti, az a fényviszonyok gyors megváltozása. Korábban nyugszik a nap és egyre rövidebbek a nappalok, a nedves útfelület tükröződése pedig fokozottan rontja a látási viszonyokat, főleg sötétben. Az örök szabály ilyenkor fokozottan érvényes:
„Látni és látszani!”
A biciklin legyen macskaszem (elöl fehér, hátul piros), a kerekeken küllőprizma és/vagy reflexcsík az abroncson, szürkülettől pedig használjunk villogót vagy lámpát! Ezzel kapcsolatos újdonság, hogy legálissá vált a kerékpároson elhelyezett világítás, akár villogó üzemmódban is.
Öltözzünk rétegesen!
Figyelem: biciklin ülve mindig egy árnyalattal hűvösebbnek fogjuk érezni az időt, mint gyalogosként. Elsősorban azokat a testrészeinket védjük a hidegtől, illetve a süvöltő ellenszéltől, amelyeknél ízületi problémák jelentkezhetnek: ilyen a térd, a kéz és a boka. Ne várjuk meg, míg tekerés közben azt érezzük, hogy végtagjaink „elfagynak”, ez ugyanis intő jel lehet későbbi reumás panaszok kialakulására – amit a ruhánk alá húzott – többnyire neoprén anyagú kar- és lábmelegítővel előzhetünk meg.
Figyeljünk rá, hogy már az őszi hónapok kezdetén is viseljünk kesztyűt, lehetőleg speciális szélálló anyagút – a kötött ugyanis, mint halottnak a csók.
Lábunkat kamáslival védhetjük a hideg és egyben az eső ellen is, mely praktikusan egy, a cipő felső részétől a vádlinkig takarást biztosító „lábszárvédő”.
Ha hosszabb tekerésre indulunk, válogassunk az úgynevezett technikai öltözetek közül – ezeket hőtartás, szellőzés és vízelvezetés szempontjából is intenzív mozgásra optimalizálták, ráadásul amellett, hogy egy vékonyabb „soft shell” dzsekiben könnyebben is mozgunk, a bőrünkben is szó szerint jobban érezzük majd magunkat a bringán, mint egy tollkabátban.
Köztudott, hogy a test hőjének legnagyobb része a fejbőrön keresztül távozik, hát még menetszélben! Így a sapka az egyik legfontosabb őszi bringáskellék. Ha pedig az időjárás olyan hűvössé vált, hogy nem tudjuk eldönteni, sapkát húzzunk-e vagy inkább bukósisakot, válasszunk kifejezetten sisak alá készült, vékonyabb kendőt, így amellett, hogy a hűvös szél ellen óvjuk a fejünket, a biztonsági szempontokról sem kell lemondanunk.
Guminyomáspróba
A hideg és az eső érkeztével a bringának is szüksége van némi karbantartásra: kenjük be olyan olajjal a láncot, amelyet kimondottan esős időre ajánlanak. A hideg hatására az abroncsokban lévő levegő sűrűsége csökken, és puhábbnak érezhetjük a gumikat. Ekkor megnő az esély a felütéses defektekre, ezért mindenképp állíttassuk be a megfelelő nyomást egy benzinkúton vagy kerékpáros szervizben. Ezzel egyidejűleg a külső gumikat érdemes bordázottabbra cserélni, így kisebb eséllyel csúszunk meg a nedves betononon.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi
Izzó kályhás hajtányozás
Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.
2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi
Adventi programok Kiskunfélegyházán
Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.
2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.
2024. November 19. 12:58, kedd | Helyi
Hol lehet EU-s tb-kártyát csináltatni és miért jó az ingyenes lehetőség?
Külföldre utaznál, és előtte szeretnél csináltatni egy EU-s tb-kártyát, de nem tudod, hogyan kezdj neki? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat ezzel az okmánnyal kapcsolatban.