Hírek
2014. Január 25. 08:00, szombat |
Belföld
Forrás: - szerk. -
Leszálló ágban a luxus TV-k!
Már csak a nevük maradt a 15 évvel ezelőtti tévépiac vezető gyártóinak
Már csak a nevük maradt a 15 évvel ezelőtti tévépiac vezető gyártóinak (Thomson, Grundig vagy a Philips nélkül). Ezekből mára kivétel nélkül csak a márkanév maradt meg, mert a vállalatokat, vagy a tévés divíziót már rég felvásárolták azok távol-keleti cégek, amelyek jóval olcsóbban képesek megoldani a készülékek előállítását.
Egyetlen esélye maradt a néhány megmaradt európai konszernnek, hogy megcélozza azokat, akiknek nem fontos az, hogy mennyibe kerül egy televízió. A dán Bang&Olfusen, a német Loewe és a svéd People of Lava televíziói jóval több luxust kínáltak a hagyományos tömegcikként gyártott készülékekhez képest. Ez a változás a minőségi és igen drága anyagok használatában, speciális szolgáltatások, kiegészítők megjelenésében jelentkezett (pl.: motorizált állvány, nagy teljesítményű integrált hangrendszer, a különféle fejlett képjavító eljárástok, a beépített merevlemez).
Azonban minden jel arra mutat, hogy erre egyre kevesebb a valós vásárló igény. A Loewe cégnél például az elmúlt egy évben az értékesítési adatok drámaian csökkentek, a cég vezetői Kínától kértek segítséget, de ott sem sikerült komoly pénzügyi segítséget találniuk. Végül egy befektetői csoport vásárolta fel a Loewe-t, amely a hírek szerint az Apple megbízásából lépte meg ezt. A People of Lava pedig évek óta nem mutatott be komoly újdonságot, olyan, mintha nem lenne kapacitásuk a fejlesztésekre.
2014-re odáig jutottunk, hogy az olyan hétköznapi gyártók kínálatában is (Panasonic, LG, Samsung, Toshiba) felbukkantak a prémium kategóriás, igen boros árú, ám nagy tudású TV-kés ezek a dizájnt, a kapcsolódó szolgáltatásokat tekintve is felülmúlják sok esetben a fent említett márkák készülékeit. Ráadásul az emberek a jelek szerint szívesebben megveszik fél-, vagy harmadáron egy ultravékony kerettel gyártott TV-t, mint az aranyozott, vagy mahagónival kávázott készüléket. Ráadásul a különleges, térhatású hangrendszer jelentősége a hangállványok és hangprojektorok korában igencsak lecsökken.
A kép minőségét tekintve sem tudnak előnyt felmutatni ezek a luxustévék, mert a panelt ugyanúgy a távol-keleti gyártóktól vásárolják. A saját gyártás a horribilis költségek miatt nem megvalósítható. A garancia hosszúsága sem számít már túl sokat, mert a technológiai fejlődés rendkívül gyors ütemű. Eljutottunk oda, hogy egy két-három éves, lassú okostévé rendszert vagy az integrált médialejátszót már inkább eldug az ember ahelyett, hogy büszkélkedne vele.
Mit hozhat a jövő?
A jelenlegi formájukban ismert luxusmárkáknak valószínűleg nincs jövője. Talán fennmaradhat egy-egy ilyesmivel foglalkozó cég, amely kiszolgálja az egész piacot, netán olyan kis műhelyek, amelyek egyedi igények alapján készítenek drága anyagokból készülő, különleges televíziókat. Annyi biztos, hogy van és lesz is igény az egyedi, drága, nagy tudású presztízskészülékek iránt, csak az a kérdés, hogy ezt sikerül-e előállítani költséghatékonyan? Ehhez viszont gyökeresen át kell alakítani az ilyesmivel foglalkozó cégeket, mert a jelenlegi út hosszú távon egyszerűen nem járható.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 07:58, péntek | Belföld
Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
2024. November 22. 07:56, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti
2024. November 22. 07:54, péntek | Belföld
Rogán Antal abban bízik, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Abban bízom, hogy a Digitális Állampolgárság Program alkalmazás széles tömegeknek elnyeri a támogatását, sokan fogják használni, mert látni fogják, hogy így egyszerűbb ügyet intézni, magukat azonosítani
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.