Városlista
2025. április 8, kedd - Dénes

Hírek

2013. Június 27. 13:00, csütörtök | Helyi
Forrás: Félegyházi Közlöny

Lovasbandérium kíséri helyére a Petőfi szobrot

Lovasbandérium kíséri helyére a Petőfi szobrot

Rövidesen elkészül a Petőfi szobor új talapzata, melyre 10 millió forintot nyert a város a NKA Vizuális Művészetek Kollégiuma pályázatán

Rövidesen elkészül a Petőfi szobor új talapzata, melyre 10 millió forintot nyert a város a NKA Vizuális Művészetek Kollégiuma pályázatán. De nem csak talapzat, hanem a Petőfi szobor is megújul. Köllő Miklós alkotása július 14-én kerül vissza eredeti helyére. A szobrot lovasbandérium, fúvósok és a költő tisztelői kísérik a Petőfi térre. Az avató ünnepégre július 30-án kerül sor – tájékoztatta lapunkat Kapus Krisztián polgármester, a Kiskunfélegyházi Petőfi Emlékbizottság elnöke.

A szobor gránit talapzata Bozóki István kőfaragó műhelyében készült el. Ugyancsak itt végezték el a szakemberek a Petőfi szobor vizsgálatát, felújítását. Máté István szobrászművésszel együtt végzett kutatás során kiderült, hogy nem vasváz tartja össze (helyzetbe) a Petőfi bronzszobrot. Az alkotás egy nagyon régi úgynevezett „római” öntési eljárással készült, ami manapság technikai bravúrnak számítana. Mivel nincsen benne tartóváz, az elemeket az anyaghoz öntött L alakú perem segítségével csavarozták össze. Az illesztések olyannyira pontosak, hogy a 100 esztendő alatt keletkezett hajszálrepedésekbe most sem fér bele egy borotvapenge. A szobor vázszerkezete kifogástalan állapotban van, ám a külső felületet újra cizellálták, antikolták, majd méhviaszos technológiával ápolták. A műalkotás nem a régi barna és zöld színét, hanem egy új bronzszobor képét fogja mutatni.

Köllő Miklós alkotása július 14-én kerül helyére. A műalkotást fúvósok, lovasbandérium és a költő tisztelői kísérik eredeti helyére a Jókai utca – Ótemplom – Petőfi tér útvonalon. A menet 11 órakor indul a Bozóki Testvérek kőfaragó műhelyétől. A költő visszatér című rockoperájának a címadó dala után Kapus Krisztián polgármester, országgyűlési képviselő, a Kiskunfélegyházi Petőfi Emlékbizottság elnöke fogadja a szobrot és mond köszöntőt. Az avató ünnepégre július 30-án kerül sor.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 08. 13:51, kedd | Helyi

Fontos határidőre figyelmeztetett a NAV, egy hete maradt az autósoknak

Már csak egy hét van a gépjárműadó befizetésére, az adót április 15-éig kell rendezni – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) keddi közleményében.

2025. Április 08. 13:22, kedd | Helyi

Az élet szép, de mi tesszük azzá

Ezt vallja Felber Mihály Imre, aki ma (április 8-án) ünnepli 90. születésnapját.

2025. Április 08. 11:13, kedd | Helyi

Ülésezett a Kiskunfélegyházi Irodalmi Alapítvány

A Kiskunfélegyházi Irodalmi Alapítvány április 7-én hétfőn tartotta meg értékelő ülését. Idén 29 pályázó 80 alkotása került elbírálásra

2025. Április 08. 09:01, kedd | Helyi

A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok, majd visszatér a tavaszias idő

A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok az ország egy részén, majd a hét második felében erősödik a nappali felmelegedés és a hét végén ismét 20 Celsius-fok közelében várhatók a maximumok.