Hírek
2013. Május 13. 08:30, hétfő |
Helyi
Forrás: Ezenanapon
Mai napon
Névnapok és a mai nap jeles eseményei. 2013. 05. 13.
Névnapok:
Szervác:
A latin Servatius név rövidülése, jelentése a megmentett.
Május 13
Imola:
Újabb keletű magyar névalkotás. Eredete egy növénynemzetség (Centaurea). Az imolafélék közé tartozik a kék búzavirág is. A régi magyar imola szó jelentése: mocsár, hínár, vizes terület. Női névként először Jókai Mór alkalmazta A bálványos vár című regényében.
Május 13
Gerda:
Két germán eredetű név egybeesése. A ger...kezdetű és ...da végű összetett női nevek önállósult becézője. Jelentése ág, vesszö, karcsú, dárda, bekerített hely, védőkerítés. A germán mitológiában Freyr isten feleségének a neve. Egyúttal a Gertrúd német becézője.
Január 30, Május 13, Augusztus 13, Szeptember 24
Fatime:
Az arab Fatima változata, ami Mohamed legkisebb lányának neve volt.
Május 13, Június 4, Június 5, Október 13
Róbert:
Germán eredetű név, jelentése fényes, hírnév, dicsőség.
Február 4, Április 29, Május 13, Június 7, Július 17, Szeptember 17
Gellért:
Germán eredetű név, Gerhard, Gerhart névből származik, jelntése gerely, dárda, erős, kemény.
Szeptember 24, Május 13, Április 23, Január 30, Október 16, Szeptember 25
Jeles évfordulók:
32 éve ezen a napon merényletet követett el Mehmet Ali Agca török szélsőséges II. János Pál pápa ellen.
74 éve született Schirilla György, hosszútávfutó, aki 37 éven át minden évben átúszta a jeges Dunát.
78 évvel ezelőtt Carl C. Magee szabadalmaztatta a parkolóórát.
167 éve ezen a napon robbant ki a mexikói-amerikai háború a Mexikó és Texas közötti határ körüli vita miatt.
296 éve ezen a napon született Mária Terézia osztrák császárnő, Magyarország királynője 1740-1780-ig.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 02. 14:46, kedd | Helyi
Kiskunfélegyházán tartott fogadóórát Lezsák Sándor országgyűlési képviselő
November 27-én került sor Bács-Kiskun Vármegye 4. számú választókerületének országgyűlési képviselője soron következő fogadóórájára.
2025. December 01. 09:03, hétfő | Helyi
Három versenyen értek el sikereket a félegyházi birkózók az elmúlt hétvégén
A Bárány-Almási család gyermekei közül a legkisebb is felnőtt nagyobb testvéreihez és már róla is elmondható, hogy Magyarország bajnoka.
2025. November 29. 21:18, szombat | Helyi
Bemutatták Lezsák Sándor legújabb művét a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban
November 27-én, csütörtökön mutatták be Lezsák Sándor: Habcsók című művét a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
2025. November 29. 13:25, szombat | Helyi
Tornaszobát avattak a Gátéri Liget Óvodában
Ünnepélyes keretek között adták át csütörtök délután a Gátéri Liget Óvoda új tornaszobáját.
