Hírek
2017. November 11. 16:00, szombat |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Meglepő jelek, amelyek csontproblémákra utalnak

Sokan gondolják úgy, hogy a csontritkulás kifejezetten az idős emberek problémája, amely miatt tehát nyugdíjas korig nem kell aggódni.
Fontos azonban, hogy az idáig vezető folyamatok már jóval korábban elkezdődnek.
Bár mindenkinek érdemes fokozott figyelmet fordítania a csontok épségének megőrzésére, vannak, akikre ez még hatványozottabban igaz. Ha ugyanis valakinek az édesanyjánál vagy a nagymamájánál is előfordult csontritkulás, akkor valószínűleg genetikailag hajlamosabb a betegségre. Ezzel együtt az alábbi tünetek fellépése esetén minden érintettnek érdemes kivizsgáltatnia magát.
Törékeny körmök
Ha körmünk gyakran letörik, akkor ez arra is utalhat, hogy csontjaink sem eléggé stabilak. Kutatások szerint azok, akiknek a körmeiben alacsony a kollagén nevű stabilizálófehérjemennyisége, általában a csontjaiban sem áll rendelkezésre elegendő mennyiség. Emellett a gyenge körmök kalciumhiányra is utalhatnak. Ilyenkor érdemes orvossal egyeztetni, hogy szükséges-e táplálékkiegészítő formájában pótolni ezt a fontos ásványi anyagot. Ezen felül sokat segíthetnek olyan kalciumban gazdag ételek, mint a tejtermékek, a kel, a brokkoli vagy a szardínia.
Visszahúzódó íny
Ha az állkapocs csontozata meggyengül, az íny elkezd visszahúzódni a fogakról, ami miatt súlyosabb esetben fogvesztés is bekövetkezhet. Egy amerikai kutatás szerint a csontritkulásban szenvedők háromszor hajlamosabbak a fogvesztésre. Fogorvosunkat mindenképpen értesítsük, ha családunkban már volt csontritkulásos eset, ha dohányzunk, ha kalciumhiányunk van, vagy ha hosszabb időn át szteroidokat kaptunk, mivel ezek mind növelik a csontritkulás kialakulásának kockázatát.
Elgyengülő kezek
Ha nem tudjuk erősen ökölbe szorítani a kezünket, és gondjaink vannak azzal, hogy megmarkoljunk valamit vagy esetleg kinyissunk egy üveget, akkor ez jelezheti, hogy csontjaink nem elég erősek. Ezek a tünetek általában izomgyengeséggel és csökkent egyensúlyérzékkel is együtt járnak. Erről is érdemes orvossal beszélni, illetve olyan jellegű edzésbe kezdeni, amely az izmokat erősíti, különös tekintettel a vázizomzatra.
Gyors szívverés
A nyugalmi állapotban mért szívritmus percenként 60 és 100 között - egyéntől függően - normálisnak mondható, de szakértők szerint azok, akiknél ez az érték 80 vagy magasabb, hajlamosabbak a törésekre. Szívritmusunk a fittségi szintünk egyik fokmérője is. Ha nyugalmi állapotban túl magas a pulzusunk, akkor kezdjünk el sportolni valamit. Az úszás és a kerékpározás nagyon jó, mert megemeli a pulzust, tehát edzi a szívet, ugyanakkor nem ró felesleges terhelést a csontokra és az ízületekre.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 13. 07:25, vasárnap | Helyi
Hírek az Ótemplomból
2025. július 13. - ÉVKÖZI 15. VASÁRNAP
2025. Július 13. 07:24, vasárnap | Helyi
Hírek a Szent István templomból
2025. július 13. - ÉVKÖZI 15. VASÁRNAP
2025. Július 13. 06:53, vasárnap | Helyi
Lakossági tájékoztató polgármesteri tisztségről történő lemondásról, időközi választás kitűzéséről
2025. Július 12. 14:09, szombat | Helyi
Élvezze a nyári moziélményt a szabadban
Kiskunfélegyháza város önkormányzata és az Ifjúsági Iroda július 12-én és 13-án este szabadtéri moziélménnyel várja az érdeklődőket a Nagyposta melletti parkolóban.