Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2015. Augusztus 27. 11:41, csütörtök | Bulvár
Forrás: webmd.com

Mentális egészségünk kulcsa is az étrend lenne?

Mentális egészségünk kulcsa is az étrend lenne?

Lehetséges, hogy az étrend, amit követünk, hatással van az elménk állapotára is? Ezt az érdekes kérdést vizsgálták meg amerikai tudósok.

A legtöbb kutatás arra a következtetésre jutott, hogy az étrend nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészség megőrzésében is fontos szerepet játszik.

Arra már rég felfigyeltek a szakemberek, hogy egyes étrend-kiegészítők, mint például az omega-3 zsírsavak segíthetnek az agy fejlődésében, a gondolkodásban és hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozott hangulathoz is. Ezt már tudjuk. Azóta azonban még több kutatást végeztek, amelyek egyre inkább azt sugallják, hogy komolyabb kapcsolat van az étrendünk és a gyakori mentális problémák (depresszió, demencia, stressz) között, mint gondoltuk.

Az összefüggést nemcsak felnőtteknél, hanem gyerekek esetében is megfigyelték. A rossz minőségű étrend akár 80%-kal is megnövelheti a depresszió esélyét a tinédzsereknél. A felnőtt amerikaiak esetében az előrejelzések szerint 2020-ra a szívbetegségek után a depresszió lesz a munkaképtelenség vezető okozója.

Minden jel arra mutat, hogy a pszichológusoknak és pszichiátereknek sokkal összetettebb feladatuk lehet a jövőben, hiszen egy-egy beteg mentális tünetein lehet, hogy a megfelelő diétával segíthetnek a leginkább. Lehet, hogy azon a bizonyos kanapén a „Hogy érzi ma magát?” kérdést felváltja majd, a „Mit evett vacsorára?”, és jogos lesz az érdeklődésük.

Mely tápanyagok játszanak szerepet pszichés egészségünkben?

Néhány ásványi anyag és vitamin, ami segíthet a mentális betegségek elkerülésében:

B-vitaminok: B12-vitamin hiánya esetén magasabb lehet a depresszió és a demencia esélye, a folátok hiánya tartósan rossz hangulatot eredményezhet.

Vas: szintén a depresszió egyik kiváltó oka lehet a vashiány.

Omega-3: Hiánya a memória és a gondolkodás képességének romlásához vezethet; valószínűleg a hangulatingadozásban is közre játszhat.

Cink: Ez az ásványi anyag segít a testnek a stresszt kordában tartani.

A kutatók szerint a pre- és probiotikumok, melyek például a kefirben, a savanyú káposztában és a joghurtban találhatóak szintén segíthetnek a stressz, az idegesség és a depresszió megelőzésében.

A tengeri halak, mint például a makréla vagy a lazac omega-3 zsírsavat, B12-tőt, cinket és szelént is tartalmaznak, amelyek mind jótékony hatással lehetnek az agyra. Ezért is fontos, hogy hetente többször fogyasszunk halat.

Sajnos a tipikus magyar étrend nem olyan gazdag ezekben a tápanyagokban, de egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk mind a fizikai, mind a pszichés egészségünkért. Reméljük, hogy hamarosan a pszichológusok oktatása is kiegészül az új kutatási eredményekkel, és nemcsak megfelelő gyógyszert, hanem megfelelő diétát is tudnak majd javasolni.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 08:10, péntek | Bulvár

A Szabó Balázs Bandája új lemezével indul turnéra

Turnéra indul új lemezével a Szabó Balázs Bandája. A Keringés című stúdióalbumot egy tízállomásos koncertsorozaton népszerűsíti a zenekar, ennek második és kiemelt állomása november 30-án a fővárosi Dürer Kert.

2024. November 21. 07:48, csütörtök | Bulvár

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit

Egy évi fogházbüntetésre ítélték két évre felfüggesztve azt a mentőápolót, aki nem vitt kórházba egy ittas állapotban elesett férfit, hanem hazavitte.

2024. November 19. 07:51, kedd | Bulvár

Tizenhat évre ítélték a kiskorú tanítványait szexuálisan molesztáló gyulai karateedzőt

Tizenhat év fegyházbüntetésre ítélték azt a 69 éves gyulai férfit, aki karateedzőként kiskorú tanítványait molesztálta - tájékoztatott a Békés Vármegyei Főügyészség hétfőn közleményben.