Hírek
2015. Augusztus 27. 11:41, csütörtök |
Bulvár
Forrás: webmd.com
Mentális egészségünk kulcsa is az étrend lenne?

Lehetséges, hogy az étrend, amit követünk, hatással van az elménk állapotára is? Ezt az érdekes kérdést vizsgálták meg amerikai tudósok.
A legtöbb kutatás arra a következtetésre jutott, hogy az étrend nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészség megőrzésében is fontos szerepet játszik.
Arra már rég felfigyeltek a szakemberek, hogy egyes étrend-kiegészítők, mint például az omega-3 zsírsavak segíthetnek az agy fejlődésében, a gondolkodásban és hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozott hangulathoz is. Ezt már tudjuk. Azóta azonban még több kutatást végeztek, amelyek egyre inkább azt sugallják, hogy komolyabb kapcsolat van az étrendünk és a gyakori mentális problémák (depresszió, demencia, stressz) között, mint gondoltuk.
Az összefüggést nemcsak felnőtteknél, hanem gyerekek esetében is megfigyelték. A rossz minőségű étrend akár 80%-kal is megnövelheti a depresszió esélyét a tinédzsereknél. A felnőtt amerikaiak esetében az előrejelzések szerint 2020-ra a szívbetegségek után a depresszió lesz a munkaképtelenség vezető okozója.
Minden jel arra mutat, hogy a pszichológusoknak és pszichiátereknek sokkal összetettebb feladatuk lehet a jövőben, hiszen egy-egy beteg mentális tünetein lehet, hogy a megfelelő diétával segíthetnek a leginkább. Lehet, hogy azon a bizonyos kanapén a „Hogy érzi ma magát?” kérdést felváltja majd, a „Mit evett vacsorára?”, és jogos lesz az érdeklődésük.
Mely tápanyagok játszanak szerepet pszichés egészségünkben?
Néhány ásványi anyag és vitamin, ami segíthet a mentális betegségek elkerülésében:
B-vitaminok: B12-vitamin hiánya esetén magasabb lehet a depresszió és a demencia esélye, a folátok hiánya tartósan rossz hangulatot eredményezhet.
Vas: szintén a depresszió egyik kiváltó oka lehet a vashiány.
Omega-3: Hiánya a memória és a gondolkodás képességének romlásához vezethet; valószínűleg a hangulatingadozásban is közre játszhat.
Cink: Ez az ásványi anyag segít a testnek a stresszt kordában tartani.
A kutatók szerint a pre- és probiotikumok, melyek például a kefirben, a savanyú káposztában és a joghurtban találhatóak szintén segíthetnek a stressz, az idegesség és a depresszió megelőzésében.
A tengeri halak, mint például a makréla vagy a lazac omega-3 zsírsavat, B12-tőt, cinket és szelént is tartalmaznak, amelyek mind jótékony hatással lehetnek az agyra. Ezért is fontos, hogy hetente többször fogyasszunk halat.
Sajnos a tipikus magyar étrend nem olyan gazdag ezekben a tápanyagokban, de egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk mind a fizikai, mind a pszichés egészségünkért. Reméljük, hogy hamarosan a pszichológusok oktatása is kiegészül az új kutatási eredményekkel, és nemcsak megfelelő gyógyszert, hanem megfelelő diétát is tudnak majd javasolni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Bulvár
A kormány szerint egyre több Voks levél tűnik el
Egyre több jelzés érkezik a kormányzathoz arról, hogy a megtörtént kézbesítés ellenére nem érkeznek meg a címzettekhez azok a Voks 2025 szavazólapok, amelyeken Ukrajna uniós csatlakozásáról nyilváníthatnak véleményt a választópolg
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Bulvár
Újra megnyílt az állatsimogató a Fővárosi Állat- és Növénykertben
Megszűntek azok a korlátozások, amelyeket még márciusban vezettek be a száj- és körömfájásjárvány miatt, így újra látogatható az állatsimogató, illetve az Ausztrál-ösvény lakói közé is újra bemehet a közönség
2025. Május 19. 07:29, hétfő | Bulvár
Pajtalátogatásokkal és fényinstallációkkal mutatják be a csűrök és pajták világát az Őrségben
Pajtalátogatások, fényinstallációk és előadások mutatják be a csűrök és pajták világát a Kandela programsorozat keretében Szalafőn, Pityerszeren és Őriszentpéteren május 23. és 25. között.