Hírek
2015. Február 15. 20:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: - szerk. -
Méz, a legősibb gyógyszer

Már az ősember is ismerte és fogyasztotta, sőt gyógyításra is használta. Ma viszont már azt is nagyon pontosan tudjuk, hogy melyik mézfajtának pontosan milyen speciális gyógyhatása van.
A méz nem csak a tea ízesítéshez finom – bár a legtöbben így fogyasztják. Ez mindjárt alkalmat is ad arra, hogy felhívjuk a figyelmet egy általánosan elterjedt szokás helytelen voltára. A mézet nem szabad hevíteni, mert melegítve elveszti gyógyhatását. Éppen ezért a még tűzforró teába sem szabad beleönteni!
Száj- és torokfertőtlenítő – AKÁCMÉZ
Az alacsony savtartalmú akácméz sokáig megtartja folyékony állagát. A szervezetben lassan szívódik fel. Vércukorszint szabályozására is bevethető, ugyanakkor meghűlés esetén a legjobb választás, mivel szájüreg-, garat-, torokfertőtlenítő és köhögéscsillapító hatású. Gyomorsav-túltermelés miatt bekövetkező emésztési zavarok oldására is használható.
Emésztésjavító ÉDESKÖMÉNY MÉZ
Sötétbarna, kissé dióízű. Főleg emésztést elősegítő hatása miatt fogyasztják gyógyászati céllal. Általában enyhíti az emésztéssel járó kellemetlen tüneteket.
Légutak és húgyutak: FENYŐMÉZ
Az ásványi anyagokban gazdag fenyőméz főleg légúti és húgyúti gyulladások gyógyítására javasolt, mivel fertőtlenítő és vizelethajtó egyben. Nyugtató hatása is említésre méltó.
Roboráló, egészségmegőrző ERDEI MÉZ
A növények levelein található mézharmat összegyűjtésével állítják elő a kis rovarok. Virágportartalma azonban elenyésző. Sötét színű, sokáig folyékony marad. Magas ásványi anyag tartalmával emelkedik ki a többi méz közül, és ezért nagyon egészséges az egész szervezet számára.
Köhögésre, náthára: HÁRSMÉZ
Jellegzetes hársillatú, pikáns, nehezen kristályosodó méz. Köhögésre, hörghurutra, idegességre és álmatlanságra javasolt fogyasztása, de görcsoldó, fertőtlenítő hatását is érdemes kihasználni. A benne lévő kolin gátolja a zsírlerakódást, ezért érelmeszesedés megelőzésére is bevethető. Téli hűléses megbetegedéseknél hársfateához a legideálisabb édesítőszer, mivel a tea és a méz erősítik egymás hatását.
Érgyulladás, visszerek: GESZTENYEMÉZ
Színe a sárgástól a barnásig változik. A szelídgesztenyék virágzásakor gyűjtik améhek. A magas ásványianyag-tartalmú mézet roboráláskor, étvágytalanság, vérszegénység esetén érdemes bevetni, főleg, de visszértágulatnál, érgyulladásnál is érdemes fogyasztani. Trombózisra hajlamosak megelőző céllal fogyaszthatják. Visszérkrémek gyakran tartalmaznak gesztenyekivonatot.
Szívgyengeség: GALAGONYAMÉZ
Ezt a világos színű mézet nem érdemes sokáig tárolni, mert hajlamos a kristályosodásra. Szívbetegségek esetén, szívgyengeségnél viszont ez a legjobb választás cukor helyett. A vérnyomás optimalizálásában segít.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 07. 07:35, hétfő | Életmód
Soltész Miklós: hamarosan új program indul a falusi templomok felújítására
Hamarosan új templomfelújítási programot írnak ki, amely az ötezernél kevesebb lakosú falvakat érintheti
2025. Április 06. 08:14, vasárnap | Életmód
Még két hétig lehet jelentkezni a Nemzeti Kibervédelmi Intézet hackerversenyére
Április 20-án éjfélig lehet jelentkezni a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetének hackerversenyére.
2025. Április 05. 07:59, szombat | Életmód
Will Smith a Budapest Parkban ad koncertet augusztus 14-én
Will Smith Grammy-díjas énekes és Oscar-díjas színész augusztus 14-én a Budapest Parkban ad koncertet - közölték a szervezők pénteken az MTI-vel.
2025. Április 04. 07:57, péntek | Életmód
Kiemelik és bemutatják az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyét
Történeti Múzeum (BTM) szakemberei által feltárt romfalakat daruval kezdték el kiemelni csütörtökön, az óbudai építkezés befejezéséig szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben mutatják be a nagyközönségnek.