Hírek
2015. Március 08. 07:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: hazipatika.com
Miért járunk éjjelente WC-re?

Az emberek többségét alvás közben nem zavarja a vizelési inger, mert a húgyhólyag éjszaka több vizeletet képes magában tartani. Azt azonban eddig nem tudtuk, pontosan hogyan történik ez, és miért képtelenek erre egyesek.
Az emberek többségét alvás közben nem zavarja a vizelési inger, mert a húgyhólyag éjszaka több vizeletet képes magában tartani. Azt azonban eddig nem tudtuk, pontosan hogyan történik ez, és miért képtelenek erre egyesek.
Egy új kutatás szerint a szervezet belső órája szabályozza egy kulcsfontosságú fehérje termelését, amely a húgyhólyag vizelettartási képességét kontrollálja. A kutatók azt remélik, hogy a felfedezés a közeljövőben olyan új kezelések kifejlesztéséhez vezet, amelyekkel segíteni lehet az ágyba vizelő gyermekeknek, és azoknak a felnőtteknek, akiknek gyakran fel kell kelniük éjszaka vizelni.
"Bizonyos esetekben a szervezet napi biológiai ritmusa felborulhat, és a nem megfelelő mennyiségű fehérje a nap nem megfelelő időszakában termelődik" - magyarázta Andrea Meredith, a Marylandi Egyetem szakértője. A connexin43 nevű fehérje célba vételével a kutatóknak sikerülhet elérni, hogy a megfelelő mennyiségű protein termelődjön a megfelelő napszakban.
Japán kutatók korábban már kimutatták, hogy a connexin43 megnövekedett mennyisége csökkent funkcionális hólyagkapacitást eredményez az egerekben, vagyis húgyhólyagjukban már kevesebb folyadék is vizelési ingert vált ki. A kutatók arra voltak kíváncsiak, mi befolyásolja a funkcionális hólyagkapacitást: a természetes fény, vagy a szervezet napi biológiai ritmusa. Ehhez azt kellett meghatározni, mennyit és milyen gyakran vizelnek a nap különböző szakaszaiban a kísérleti egerek, ami az egerek esetében nem is olyan könnyű feladat.
A mérés alapján azonban kiderült, hogy a nappal és az éjszaka közötti eltérés még akkor is kimutatható, ha az egerek 24 óráig teljes sötétségben vannak. Ráadásul azt is kimutatták, hogy ez a normális vizelési minta eltűnik azokban az egerekben, amelyeknek elromlott a biológiai órája - ez első alkalommal bizonyította, hogy a vizelés belső cirkadián ritmus. Az is kiderült, hogy a rendellenes connexin43 génnel rendelkező egerek ritkábban vizeltek. Amikor pedig a normális egerekben vizsgálták a hólyagizom sejteket, kiderült, hogy a connexin43 gén kifejeződése egész nap ingadozik, mégpedig egy a cirkadián ritmusért felelős molekula irányításával.
Mindez együttesen arra utal, hogy a connexin43, amely a funkcionális hólyagkapacitást szabályozza, a biológiai óránk szerint változik. Ha a szervezetünk nem megfelelő mennyiségű connexin43 proteint termel, vagy a biológiai óránk felborul, gyakrabban kell a fürdőszobába mennünk éjszaka, mint szeretnénk.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 24. 07:32, szombat | Életmód
Rovarinvázió miatt átmenetileg bezár a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár
Rovarinvázió miatt az év végéig nem lesz látogatható a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár - jelentették be egy budapesti sajtótájékoztatón csütörtökön.
2025. Május 23. 07:27, péntek | Életmód
Megkezdődik a gondosórák kiküldése a 80 éven felülieknek
A 80 év felettiek hamarosan külön igénylés nélkül megkapják a \"gondosórát\" minden vármegyében - jelentették be csütörtökön sajtótájékoztatón Szentendrén.
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Életmód
A mesterséges intelligencia alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig
A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig, évente 1 százalékpontot adhat hozzá a növekedéshez, ami a világ 19. századi iparosítását jellemző fejlődéséhez mérhető
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Életmód
Indul a Hobo 80 turné
A telt házas februári budapesti koncert után turnéra indul Hobo (Földes László) és zenekara. A május 23-án Szentesen kezdődő Hobo 80 koncertsorozat december végéig több mint harminc állomást érint országszerte.