Városlista
2026. június 28, vasárnap - Levente, Irén

Hírek

2020. Szeptember 18. 12:08, péntek | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Októberben ismét vakcinázzák veszettség ellen a rókákat

Októberben ismét vakcinázzák veszettség ellen a rókákat

A vadon élő rókákat idén ősszel is immunizálják veszettség ellen, az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelnek el

- közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteken az MTI-vel. Az ország déli és keleti megyéiben október 3. és 18. között zajlik majd a vakcinázás. Az immunizálás során vakcina tartalmú csalétkeket kisrepülőgépekről dobják le, ez a lakott, sűrűn beépített területeket nem érinti.

A kezelt területek térképes, valamint megyei bontású tájékoztató jellegű listája a Nébih honlapján érhető el. Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről, valamint az egyes területekre vonatkozó pontos időpontokról az illetékes járási állategészségügyi hivatal, illetve a települési önkormányzatok tájékoztatják a lakosságot, a külterületen pedig plakátok figyelmeztetik a kirándulókat.

A hivatal közölte, hogy a veszettség fő fenntartói a vörös rókák. A vakcinázási programra a betegség megelőzése érdekében van szükség, a veszettség ugyanis egyaránt veszélyezteti a vadon élő és a házi emlősállatokat, illetve az emberre is veszélyes.

Az immunizálási program eredményességét a Nébih ellenőrzi a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával. Tapasztalataink szerint a vakcinázott területeken a rókák mintegy háromnegyede fogyasztotta el a csalétket, ennek köszönhetően ma már nagyon ritkán fordul elő a betegség az országban.

A veszettség veszélyt jelent a házi emlősállatokra is: a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskák esetében pedig ajánlott - írta a Nébih.

Címkék: róka, vakcina, veszettség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 28. 11:49, vasárnap | Belföld

Kapitány István: Magyarország részese az európai energiatárolásról szóló megállapodásnak

Magyarország részesévé vált annak a háromoldalú megállapodásnak, amely 22 uniós tagállam, több európai uniós intézmény és iparági szereplők részvételével jött létre az energiatárolás európai kiépítésének felgyorsítására

2026. Június 27. 14:00, szombat | Belföld

Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága

Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága

2026. Június 27. 11:00, szombat | Belföld

Tanács Zoltán: a robotika elképesztő sebességű iparág

A robotika elképesztő sebességű iparág - hangoztatta Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter pénteken Győrben

2026. Június 26. 19:00, péntek | Belföld

Budapestre utazik az egyenlőségért felelős EU-biztos, részt vesz a Pride-felvonuláson is

Budapestre utazik pénteken Hadja Lahbib, az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosa