Hírek
2023. Január 07. 13:43, szombat |
Helyi
Forrás: bacskiskun.hu
"Olyan fotót kell készíteni, amely első ránézésre mellbe vágja az embert"

A halak csillagképe című fotójával Daróczi Csaba nyerte el az Év Természetfotója díjat a Saubermacher – az Év Természetfotósa 2022 pályázaton.
A soltvadkerti fotós kapta egyúttal az Év Természetfotósa díjat is – immár hatodik alkalommal.
2019-ben nyulakról, tavaly galambról, most halakról készült fotóval nyerte el az Év Természetfotója díjat. Mitől függ, hogy egy adott évben milyen témára koncentrál?
Attól, hogy mit találok. A nyulakra és a halakra is véletlenül akadtam rá, a galambot pedig már régóta terveztem megfotózni, ahhoz csak a technikát kellett kitalálnom. A mostani díjnyertes képnél azt szerettem volna, ha egyszerre látszik a víz alatti világ és a csillagos égbolt. Ehhez egy normál kamerára volt szükség, meg egy eszközre, mellyel le tudom tenni félig a víz alá, és rögzíthető, hogy ne mozduljon be. Két hétig tartott a projekt. A terepszemléket nem számítva hatszor-hétszer mentem ki fotózni. Szerencsém is volt, mert a Holdat eredetileg nem kalkuláltam bele a képbe, mégis pont akkor volt jó helyen, amikor a legjobb felvételt sikerült elkészítenem.
Tizennyolc alkotása került falra az Év Természetfotósa idei versenyén, és három kategóriában is elhozta az első díjat. Mitől lesz jó egy természetfotó?
Ennek nagyon sok összetevője van, de a legfontosabb a megdöbbenés ereje. Olyan képet kell készíteni, amely első ránézésre mellbe vágja az embert, és az újdonság erejével hat, miközben esztétikailag is kiváló. Olyat kell mutatni, amilyet még senki sem látott, és a jelenet sem megismételhető.
Mennyiben függ a technikától és mennyiben a fotóstól, hogy egy fotó mennyire lesz megdöbbentő?
Minél jobb technikával fotózik valaki, annál több ötletet tud megvalósítani, de ettől még nem lesz jobb fotós. Vagyis a technika csak egy eszköz, mely a lehetőségek körét tágítja. Például ma már mobillal is lehet megdöbbentő fotókat készíteni – az egyik képemmel mobilkategóriában hoztam el az első helyet –, sőt vannak olyan témák, amelyekhez speciálisan ez a technika kell. Számtalan ötlet van ugyanakkor, amiket nem lehet vele megvalósítani.
Egy videóban elmagyarázza, hogyan készült a kép. Ezzel éppen annak az esélyét növeli, hogy mások is megcsinálják ugyanezt, nem?
Az a fotó már nem lesz mellbe vágó, hiszen olyat már láttunk. Engem nem zavar, ha utánoznak. Az éppenséggel a fotós szegénységi bizonyítványa, ha nincs eredeti ötlete, és nem tudja azt megvalósítani.
Szinte minden díjnyertes képe a Kiskunságon készült. Mitől olyan különleges ez a táj?
Az ország egyik legváltozatosabb térsége a Kiskunság, ahol a szikes pusztától a homokbuckákon keresztül a buja mocsarakig nagyon sok szépség megtalálható. De szerintem minden térség kimeríthetetlen. Bárhol él is az ember, ha bemegy egy erdőbe, már 100 méteres körzetben történik olyan jelenet, amely díjnyertes lenne, ha lefotóznák. Csak meg kell találni. Sokan talán nem gondolták volna például, hogy a Vadkerti-tavon el lehet készíteni az év természetfotóját.
Mennyi időt tölt fotózással?
Sokkal többet töltök szemlélődéssel, mint magával a fotózással, az arány körülbelül 70-30 százalék. Sokszor napokig csak keresem a témát és a megfelelő helyet úgy, hogy közben egyet sem kattintok, vagy nagyon keveset. Nyáron egyébként szinte mindennap kint vagyok, leginkább napkelte után meg napnyugta előtt, télen viszont inkább csak hétvégén.
Jelenleg milyen projekten dolgozik?
Ultraszéles látószögű objektívvel szeretnék állatokat fotózni a saját környezetükben. Ehhez keresem most a megfelelő területet és a megfelelő állatot.
S. I.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 23. 07:35, kedd | Helyi
Donald Tusk orosz gépek lelövéséről beszélt
Lengyelország kész megsemmisíteni a területét fenyegető légi eszközöket, de a felségvizei felett megjelenő orosz vadászgépek lelövéséről csak akkor dönthetne, ha teljesen biztos lenne az összes NATO-tagállam támogatásában
2025. Szeptember 22. 14:00, hétfő | Helyi
Megújult Kincskereső kisködmön – különleges tárlat Félegyházán
2025-ben a SCOLAR KID gondozásában jelent meg a Kincskereső kisködmön új, különleges kiadása, amely több szempontból is egyedülálló.
2025. Szeptember 22. 13:47, hétfő | Helyi
Őszi Lakótelepi Sokadalom várja a családokat Kiskunfélegyházán
2025. október 10-én, péntek délután és este ismét élettel telik meg a Petőfi lakótelep, ahol 16 és 22 óra között rendezik meg a Lakótelepi Sokadalmat. A program minden korosztály számára kínál élményt.
2025. Szeptember 22. 13:16, hétfő | Helyi
Autómentes Nap Kiskunfélegyházán – játékosan a közlekedésbiztonságról
2025. szeptember 25-én, csütörtökön rendezik meg az Autómentes Napot Kiskunfélegyházán, amely változatos programokkal várja az óvodásokat, iskolásokat.