Városlista
2025. július 15, kedd - Henrik

Hírek

2016. Október 30. 08:00, vasárnap | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Óraátállítás: mit tehetünk, hogy könnyebb legyen?

Óraátállítás: mit tehetünk, hogy könnyebb legyen?

A külső és a belső óra összehangolása nagyon fontos a szervezet megfelelő működése érdekében, ezért nem árt kicselezni az óraátállítást.

A téli és nyári időszámítás váltakozása nemcsak olyan apróbb kellemetlenségeket okoz, mint a késés, hanem egészségügyi problémákat is eredményezhet. A bioritmus felborulásával alvászavar, fáradtság, depresszió, szívfrekvencia-ingadozás, a koncentrálóképesség csökkenése, kimerültség, ingerültség, étvágytalanság és emésztési gondok is kialakulhatnak.

Szervezetünk nem képes elég gyorsan átállni

Az év első felében az óraátállítás jelentősen növeli a szívrohamok előfordulását, a természet ébredésével ráadásul együtt jár a tavaszi fáradtság is, télen pedig a korai sötétedés miatt passzívnak, lehangoltnak érezhetjük magunkat. Akármelyik eset is áll fenn, az alvászavar kialakulása borítékolható. Az alvásmegvonás pedig egyaránt kockázati tényezőt jelent a szívroham és a stroke kialakulásában.

Mivel óraátállításkor szervezetünk nem képes kellő gyorsasággal reagálni a megváltozott időbeosztásra, kimerültséget, fáradtságot és egy kis koncentrációhiányt tapasztalhatunk. Szélsőséges helyzet, de a 72 órán túlmenő alváshiány már komoly hallucinációkkal és beszámíthatatlansággal jár.

Hasznos praktikák

Az átálláshoz általában pár napra, de akár két hétre is szüksége lehet a szervezetnek. Bár az orvos indokolt esetben akár altatókat és antidepresszánsokat is felírhat, érdemes eleinte gyógyteákkal és gyógyhatású készítményekkel próbálkozni, miközben az élénkítőszereket és a stresszt elkerüljük. Az alvási szokások megváltoztatásáról, az úgynevezett alváshigiénés szabályok betartásáról sem szabad megfeledkezni. A relaxációs technikák, a meleg fürdő szintén sokat segíthet.

Fontos, hogy teljes sötétségben aludjunk, hogy a szervezet számára nélkülözhetetlen melatonin megfelelő mennyiségben tudjon termelődni. Minden nap keljünk és feküdjünk azonos időben, közvetlenül elalvás előtt pedig semmiképpen se együnk, de összességében ügyeljünk az étkezésünkre, mert a koplalás is álmatlanságot okozhat.

Kifejezetten kerüljük a sportot és a stresszt. Ügyeljünk a megfelelő hőmérsékletre, a mélyálomhoz ugyanis a szervezetnek le kell hűlnie. Már az óraátállítás előtt kezdjünk fokozatosan alkalmazkodni az új időszámításhoz, keljünk vagy feküdjünk korábban az előírtaknál.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 15. 06:39, kedd | Helyi

Együtt ünnepeltek a filmrajongók Kiskunfélegyházán a szabadtéri moziban

Az elmúlt hétvége egyik legnépszerűbb eseménye volt a városban a szabadtéri filmvetítés, amelyet a helyi önkormányzat és az Ifjúsági Iroda szervezett július 12-én és 13-án.

2025. Július 14. 14:24, hétfő | Helyi

Szakmakóstoló tábor a Mezgében

2025. Július 13. 07:25, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból

2025. július 13. - ÉVKÖZI 15. VASÁRNAP

2025. Július 13. 07:24, vasárnap | Helyi

Hírek a Szent István templomból

2025. július 13. - ÉVKÖZI 15. VASÁRNAP