Hírek
2020. Április 28. 14:07, kedd |
Helyi
Forrás: delmagyar.hu
Országos tesztelést indítanak a hazai orvosi egyetemek
A vizsgálatsorozat célja, hogy pontos képet kapjanak a járvány kiterjedéséről és az új típusú koronavírussal fertőzöttek és átfertőzöttek valós számáról.
Reprezentatív minta alapján, több tízezer fő bevonásával átfogó országos szűrővizsgálatba kezd május 1-jétől a Semmelweis Egyetem vezetésével és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával a négy hazai orvosképző – jelentették be az orvosképző egyetemek országos klinikai járványügyi vizsgálatáról szóló videokonferencián kedden.
A vizsgálatsorozat célja, hogy pontos képet kapjanak a járvány kiterjedéséről és az új típusú koronavírussal fertőzöttek és átfertőzöttek valós számáról.
Az eredmények alapján tanulmány készül arról, hogy mekkora a vírusfertőzöttek valós száma hazánkban, hányan betegedtek meg eddig összesen, és szerezhettek immunitást a vírussal szemben, illetve hányan lehetnek a szinte tünetmentes vírushordozók.
A szűrővizsgálatot, az úgynevezett PCR-teszt segítségével végzik, ez a ma ismert legtévedhetetlenebb módja a fertőzés kiszűrésének, ugyanis ez a teszt képes kimutatni a vírus örökítőanyagát – emelte ki Merkely Béla, a Semmelweis
Egyetem rektora a videokonferencián.
Ennek során a páciens légúti (garat- és orr-) váladékából mintavételi pálcával mintát vesznek, azt speciális csőbe teszik, és genetikai vizsgálatokkal mutatják ki a vírus jelenlétét.
A PCR-teszt mellett vért is vesznek a vizsgált személyektől, ezzel a megerősítő laborvizsgálattal a szervezet vírusra adott lehetséges immunválaszát mutatják ki – mondta Merkely Béla.
A tesztelésen a KSH statisztikusai segítségével kiválasztott 17 778 fő meghívásos alapon vesz részt az ország egész területéről 14 év felett minden korosztályból. A vizsgált résztvevők rövid kérdőívet is kitöltenek.
Május 1. és 14. között az ország hét régiójában pontos időpontokra, előre meghatározott helyszínekre – háziorvosi rendelőkbe, járóbeteg-ambulanciákra és szűrőbuszokba – várják azokat, akik előzetesen levélben és adott esetben
telefonon értesítést kaptak az egyetemektől. A vizsgálatokat mozgó szűrőautók és az Országos Mentőszolgálat munkatársai is segítik majd annak érdekében, hogy az idősebbeknek vagy a krónikus betegséggel küzdőknek most se kelljen
elhagyni otthonaikat.
A minták több mint 48,5 százalékát a Semmelweis Egyetem munkatársai gyűjtik be, míg 20,6 százalékot a Debreceni Egyetem, 16,4 százalékot a Szegedi Tudományegyetem és további 14,3 százalékot a Pécsi Tudományegyetem munkatársaitól várnak a laborok – tette hozzá a rektor.
A 14 napot felölelő szűréssorozatban összesen mintegy ezer fő vesz részt: orvosok, ápolók, asszisztensek és rezidensek, valamint a négy egyetem laboratóriumi hátterének bevonásával valósulhat meg az átfogó vizsgálat. A vizsgálatot az egyetemek szintjén a klinikai központok elnökei vezetik.
A tesztelésben való lakossági részvétel önkéntes és ingyenes, de óriási felelőssége van azoknak, akiket reprezentatívan és véletlenszerűen a KSH adataira támaszkodva levélben és telefonon megkeresnek a munkatársaink – emelte ki Merkely Béla, hozzátéve: a vizsgálat nem jár fájdalommal, egy kis kellemetlenség árán pontos képet kaphatunk arról, hogy milyen a lakosság érintettsége, ezzel segítve az ország lakosait és a döntéshozókat a járvány legyőzésében.
Az új koronavírussal kapcsolatos járványügyi védekezés május elején kezdődő második fázisában a feladat a biztonságos visszatérés feltételeinek, ütemezésének meghatározása úgy, hogy az megbízható elemzéseken és folyamatos nyomon követésen alapuljon. Ez a hazai kutatási kapacitások igénybevételével és a tudományos élet képviselőinek szakértelmével megvalósuló vizsgálat is azt szolgálja, hogy a gazdaság újraindítása, a korlátozások fokozatos lebontása a második fázisban a kellő megalapozottsággal mehessen végbe.
A magyar egyetemek kutatói és orvosai az átfogó keresztmetszeti vizsgálatot legalább két alkalommal a járvány lefolyása során megismétlik, amelyek között legalább egy hónapnak kell eltelnie.
Az országos tesztelés eredményét várhatóan május közepén hozzák nyilvánosságra. Aki részt vesz a vizsgálaton az kivétel nélkül értesítést kap az eredményeiről.
Borítókép: Koronavírus-minták az ország legnagyobb, kifejezetten virológiai diagnosztikával foglalkozó laboratóriumában, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Virológiai Laboratóriumi Osztályán, Budapesten 2020. április 3-án
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 26. 09:08, péntek | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.
2026. Június 23. 08:38, kedd | Helyi
Közös gyakorlással ünnepelték a Jóga Világnapját
Június 21-én, a Jóga Világnapján ismét közös ünneplésre gyűltek össze városunk jógaoktatói és a jóga iránt érdeklődők.
2026. Június 20. 10:19, szombat | Helyi
XXIII. Ősi Magyar Szer Találkozó – Magyar Hagyományőrző Napok Tiszaalpáron
2026. június 20–21-én ismét életre keltek a magyar hagyományok a tiszaalpári Várdombon, ahol immár huszonharmadik alkalommal rendezték meg a XXIII. Ősi Magyar Szer Találkozót és Magyar Hagyományőrző Napokat.
2026. Június 19. 08:39, péntek | Helyi
A tulajdonos élőben figyelte a betörést, végül Budapesten fogták el a gyanúsítottakat
A kiskunfélegyházi tulajdonos élőben nézte végig a lopást, azonban a kamerán keresztül ráordított a betörőre, aki elszaladt. Végül a feltételezett elkövetőt és társát budapesti otthonukban fogták el a rendőrök.
