Városlista
2025. május 25, vasárnap - Orbán

Hírek

2016. Január 22. 10:25, péntek | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Öt tipp elbutulás ellen

Öt tipp elbutulás ellen

A demencia kockázatát már fiatal korban célszerű leépíteni.

Fél az időskori mentális hanyatlástól? - Most öt olyan tippet ismerhet meg, amelyek betartása közel 30 százalékkal csökkentheti a demencia kockázatát.

Az egészségünk megőrzésének igazán fontos része, hogy szellemileg is fittek maradjunk. Az életkor előrehaladtával, és az agysejtek pusztulásával azonban egyre nagyobb a demencia kialakulásának a valószínűsége.

A demenciában szenvedő betegeknek a szellemei, mentális, kognitív és társas képességei fokozatosan hanyatlanak. A súlyosan demens betegek nem képesek ellátni saját magukat, állandó felügyeletre, segítségre és ápolásra szorulnak. A demencia kialakulásának kockázata azonban igen egyszerű módokon csökkenthető. Nemrégiben a The Telegraph közölt öt tippet, amelyeknek a betartásával akár harmadával csökkenthető a demencia kockázata.

1. Mozogjunk rendszeresen!

A mozgásszegény életmódnak sokféle következménye lehet: szív- és érrendszeri problémák, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, elhízás. Ezek a problémák pedig bizonyítottan növelik a demencia kockázatát. Ha azonban odafigyelünk a megfelelő mennyiségű, rendszeres testmozgásra, a demencia kialakulásának esélye csökkenthető.

2. Kövessük a mediterrán étrendet!

A demencia elkerülésére a táplálkozási szokásaink is befolyással vannak. Az orvosok leginkább az úgynevezett mediterrán étrendet ajánlják, amely gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, halban, különböző magvakban és gabonafélékben, ugyanakkor szegény a húsfélékben, baromfiakban és tejtermékekben. Ha azonban az étrendünk cukorban, koleszterinben és transz-zsírsavakban gazdag, akkor idősebb korunkra valószínűbb a mentális problémák kialakulása.

3. Ne dohányozzunk!

Statisztikailag szignifikánsan több dohányos embernél diagnosztizálnak Alzheimer-kórt, mint nem dohányzónál. A demencia kockázatának csökkentése érdekében tehát érdemes letenni a cigarettát.

4. Mértékkel fogyasszunk alkoholt!

Az alkoholnak mind védő, mind pedig romboló hatása is van az idegrendszerre - ez jórészt a bevitt mennyiségtől függ. A nagyobb mennyiségű, illetve rendszeres alkoholfogyasztás, az alkoholizmus az agysejtek tömeges pusztulásához vezet, így hozzájárul a demencia kialakulásához.

5. Előzzük meg vagy kezeltessük a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és az elhízást!

A cukorbetegség, a magas vérnyomás, illetve az elhízás megnöveli a szív- és érrendszeri megbetegedések (a szívroham, a stroke) kialakulásának veszélyét. Mindegyik ilyen rizikófaktor egyben a demencia kialakulását is erősíti.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 25. 09:52, vasárnap | Helyi

Turisztikai kerékpárutat avattak Petőfiszálláson

2025. Május 24. 17:19, szombat | Helyi

Testvérvárosunk, Feltre gyöngyszemei fotókon

A feltrei testvérvárosi F-Cube fotókör alkotásaiból nyílt kiállítás a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban május 23-án.

2025. Május 24. 16:45, szombat | Helyi

Emberi sorsok lenyomatai képekben és lírában

Különleges élményben volt részük mindazoknak, akik ellátogattak a Móra Ferenc Művelődési Központba május 23-án a „Gubcsi-zsáner – Attila színben, Lajos lírában” című kiállításmegnyitóra.

2025. Május 24. 16:07, szombat | Helyi

Felvonulással vette kezdetét a pásztortalálkozó

Pásztortalálkozó színesíti a Városalapítók Hetének programsorozatát, mely felvonulással vette kezdetét városunk főutcáján május 24-én szombaton délelőtt.