Hírek
2015. Január 21. 16:30, szerda |
Helyi
Forrás: Orientpress Hírügynökség
Pénzügyi nevelés: érdemes korán kezdeni
A pénzügyi oktatás problémás területe a gyereknevelésnek, hiszen gyakran a szülők is bizonytalanok ezen a téren.
A pénzügyi oktatás problémás területe a gyereknevelésnek, hiszen gyakran a szülők is bizonytalanok ezen a téren. Jól összefogott iskolai tananyag is hiányzik, ám a leglényegesebb, hogy a szülők milyen példát mutatnak, és a gyakorlatban hogyan adják át gyermeküknek a pénzügyi ismereteket - mondta Himer Csilla, pénzpedagógus a Rádió Orienten.
A pénzügyi nevelést akkor érdemes kezdeni, amikor a gyerekben felmerül a pénzzel kapcsolatos kíváncsiság. A pénz beosztásának és a takarékosságnak a megtanítása és készség szintű gyakorlása gyerekkorban később a záloga lehet egy adósságoktól mentes, átlagos pénzügyi életvitelt folytató felnőtt létnek - mondja a szakember.
A takarékosság szabályai
A takarékosságra nevelést érdemes a kisgyerekek gyűjtőszenvedélyére alapozni. Ha emellett a gyerek még pozitív szülői példát is lát, biztos, hogy követni fogja azt. Himer Csilla szerint a takarékoskodás legfontosabb szabálya, hogy mindig céllal tegyük. A pénzügyi nevelés másik fontos alapja a családi értékrend kialakítása, hiszen ez nagymértékben meghatározza, hogy milyen értékekre lesz nyitott gyermekünk.
Hány éves kortól és mennyi legyen a zsebpénz?
Himer Csilla szerint a zsebpénz végtelenül rugalmasan kezelhető a gyerek életkorának, képességeinek, saját kiadásainak, a család anyagi helyzetének, elfogadott értékrendjének függvényében. Ami biztos - fűzi hozzá a szakértő,- a zsebpénznek evolúciója van, a gyerek életkorával együtt nő. Az elvégzett munkáért adott zsebpénzzel pedig a gyerek megtanulhatja, hogy a pénzért dolgozni kell.
Itt azonban a pénzügyi szakértő különbséget tesz a jó jegyért vagy házimunkáért adott pénz, és a különmunkáért kapott zsebpénz között. Himer Csilla véleménye szerint a házimunkával a gyerek saját képességei szerint járul hozzá a család működéséhez, ez a mások kedvéért, a közösségért végzett munka később az adakozás és az önkéntesség alapja lehet. A tanulás pedig jobb, ha belső igényből fakad, és nem anyagi jutalmazással, külső ösztönzők által motivált - vallja a pénzpedagógus.
Túl drága játék, csoportnyomás
A nagyon drága, divatos játékoknál érdemes a gyereket is bevonni a gyűjtésbe. Így, ha összegyűlik a pénz a megvett játék mellé még önbizalommal és az elért teljesítmény büszkeségével is megajándékozhatjuk csemeténket, amellett, hogy a takarékoskodáshoz szükséges türelemre neveljük.
Pénzügyek játékosan
A mindennapi pénzkezelésre, takarékoskodásra játékosan is nevelhetjük gyermekeinket például a közismert Gazdálkodj okosan társasjátékkal. A Zsebre megy kifejezetten zsebpénz-kezelést tanít, a Monopoly pedig a befektetések világába kalauzol. Az egyik legjobb átfogó pénzügyi képet adó társasjáték Robert Kios játéka, a Cash flow for kids. Ez sajnos évek óta nem jelent meg újra. Ezek mellett a pénzügyi intelligenciát fejlesztik a logikai és a kreatív problémamegoldó képességeket és a stratégiai gondolkodást fejlesztő játékok, feladatok is.
Ilyenekkel is találkozhatunk Himer Csilla Pénzmesék sorozatának legújabb köteteiben, melyekben a szerző az 5-6 évesek valós kérdéseinek megválaszolásához ad mankót a szülőknek mesébe ágyazottan.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 11:00, péntek | Helyi
Összeütközött két gépkocsi Pálmonostora közelében
A tűzoltók a 4504-es úton áramtalanították a járműveket.
2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi
Izzó kályhás hajtányozás
Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.
2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi
Adventi programok Kiskunfélegyházán
Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.
2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.