Városlista
2026. június 28, vasárnap - Levente, Irén

Hírek

2022. Április 03. 07:00, vasárnap | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Románia bányaüregekben akar gázt tárolni

Románia bányaüregekben akar gázt tárolni

Románia bányaüregekben akar földgázt tárolni, erre lehetőséget teremt az új bányatörvény - nyilatkozta pénteken Florin Spataru román gazdasági miniszter.

A tárcavezető a parajdi sóbányában tett látogatást abból az alkalomból, hogy elindítottak egy alkalmazást, amely a Hargita megyei turisztikai látványosság vendégeinek nyújt eligazítást.

Az eseményen emlékeztetett arra, hogy a 2020 végén elfogadott új bányatörvény szabályait társadalmi vitára bocsátották, ez a jogszabály pedig különösen fontos a mostani helyzetben, mert lehetővé teszi, hogy bányakamrákban is tároljanak gázt.

Rámutatott: Romániának hiányosságai vannak ezen a téren, nincs elég gáztárolási kapacitása, ebben segíthetnek a bányavágatok, amelyekből gyorsan és bármikor felszínre lehet hozni az energiahordozót. A miniszter hozzátette, hogy ez a tárolási módszer 30 százalékkal olcsóbb, mint a szokványos tárolás.

Constantin Dan Dobrea, a román állami sóvállalat vezérigazgatója elmondta, hogy néhány milliárd köbméter tárolási kapacitással rendelkezik Románia a bányaterekben. Az előnyök között említette az alacsonyabb tárolási költségek mellett, hogy a vágatokból annyiszor lehet felhozni a tárolt gázt, ahányszor szükség van rá. Hozzátette: a klasszikus tárolókból maximum évente kétszer lehet kivenni a nyersanyagot. Emellett megemlítette azt is, hogy ezekből a vágatokból könnyen és gyorsan felszínre lehet hozni az energiahordozót. Hozzátette, hogy valamennyi romániai sóbányának vannak erre alkalmas, jelenleg használaton kívüli üregei, a legmélyebbek a marosújvári bányánál levők, amelyeknek a mélysége meghaladja az 1200 métert.

Románia évi gázfogyasztása 11-12 milliárd köbméter gáz.

Címkék: bánya, gáz, románia

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 28. 08:50, vasárnap | Külföld

A szerb elnök bejelentette a lemondását, de azt is, hogy a politikában marad

Néhány héten belül lemond a szerb köztársasági elnöki tisztségéről Aleksandar Vucic,

2026. Június 27. 18:00, szombat | Külföld

Sári Zsolt: a magyar múzeumok jövőjét is érintő szakmai kérdésekről tanácskoznak az ICOM párizsi ülésén

A magyar múzeumok jövőjét is érintő, átfogó szakmai kérdésekről tanácskoznak a fennállásának 80. évfordulóját ünneplő Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (ICOM) csütörtöki ülésén Párizsban

2026. Június 26. 20:00, péntek | Külföld

Csökkent a kábítószerrel kapcsolatos büntetőügyek száma Kínában

Több mint egyharmadával csökkent az előző évhez képest a kábítószerrel kapcsolatos büntetőügyek száma Kínában

2026. Június 26. 12:00, péntek | Külföld

Megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában

Megdőlt szerdán a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában.