Hírek
2015. Március 29. 07:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: piacesprofit.hu
Spórolunk vele, de utáljuk...

Áttértünk hát a nyári időszámításra, ezzel egynapi átlagos villamosenergia-fogyasztást lehet spórolni. Ennek ellenére gyűlöljük az óraátállítást és inkább a nyári időszámításnál maradnánk.
Áttértünk hát a nyári időszámításra, 29-én éjjel 2 órakor kell 3 órára állítottuk az órákat, ezzel egynapi átlagos villamosenergia-fogyasztást lehet spórolni. Ennek ellenére gyűlöljük az óraátállítást és inkább a nyári időszámításnál maradnánk.
Az Európai Unióban egységesen alkalmazott módszer azon alapul, hogy az órák átállításával a szokásos ébrenléti idő jobban egybeesik a természetes világosság idejével, amiből adódóan reggel 7 és este 10 óra között kevesebbet kell használni a világítást.
A MAVIR szakemberei évtizedek óta gyűjtik és elemzik a mindenkori fogyasztási adatokat, a megtakarítás mértéke az óraátállítást megelőző és követő napok fogyasztási görbéi alapján becsülhető. Ezekből az adatokból megállapítható, hogy a módszerrel egynapi átlagos villamosenergia-fogyasztást, közel 40 ezer háztartás éves felhasználását lehet megspórolni. Az 1980 óta működő rendszernek köszönhetően eddig mintegy 4 ezer gigawattóra energiát spórolt az ország, ez közel 5 heti átlagfogyasztásnak felel meg.
Ennek ellenére a magyarok többsége nem rajong az óraátállításért: egy tavaly októberben készült felmérés szerint 85 százalék megszüntetné a félévente esedékes időzónaváltást. A felmérés szerint minden második megkérdezettnek volt már konkrét kára az ilyenkor jelentkező időeltolódásból. A résztvevők 35 százaléka mondta, hogy a félévente esedékes óraátállítás idején napokig nem tudja kialudni magát, és minden tizedik válaszadóval előfordult már, hogy elkésett vagy túl korán érkezett a váltás miatt. Érdekesség, hogy arányaiban több nő panaszkodott álmatlanságra, viszont a férfiak gyakrabban nézték el az órát. Ugyanakkor az eredmények alapján a lakosság 5 százalékának nemcsak apróbb kellemetlenségeket okoz az óraátállítás, hanem egészségügyi problémái is vannak ilyenkor.
Honnan jött az ötlet?
Magyarországon 1980 óta alkalmazzák évről-évre a nyári időszámítást, amelynek szintén az volt a célja, hogy energiát spóroljunk meg. A nyári-téli időszámítást jelenleg egy kormányrendelet szabályozza, amelyet az Unió tagállamaiban érvényes szabályhoz igazítottak. Eszerint a nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart.
ÓRAÁTÁLLÍTÁS – SOKAT SPÓROLUNK VELE
Városnyi energiát takarítunk meg az órák átállításával, csaknem hatmilliárd forinttal csökken így az ország villanyszámlája és jelentősen kisebb a környezeti terhelés is. Az EU-ban mindenhol egyszerre állítják át az órákat, Magyarországon ehhez kormányrendelet kellett.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 06. 08:15, vasárnap | Helyi
Hírek az Ótemplomból
2025. április 6. - Nagyböjt 5. vasárnapja
2025. Április 06. 08:14, vasárnap | Helyi
Hírek a Szent István templomból
2025. április 6. - Nagyböjt 5. vasárnapja
2025. Április 04. 12:12, péntek | Helyi
Ma 17 órától 2 hétre megnyitjuk a Kőrösi utcát a forgalom előtt
Kedves Félegyháziak!
2025. Április 04. 10:32, péntek | Helyi
Makulátlan makettek a NAV-tól
A korábbi alkalmakhoz hasonlóan most is lehetőség nyílik összerakható maketteket, illetve modelleket vásárolni a NAV következő árverésén.