Hírek
2013. Június 08. 09:45, szombat |
Belföld
Forrás: NAV
Tagi kölcsön elengedésének következményei

A tagok, tulajdonosok által nyújtott tagi kölcsön által a társaság mentesülhet külső források bevonásától, és bármely céllal a gazdálkodó szervezet rendelkezésére bocsátható
A tagok, tulajdonosok által nyújtott tagi kölcsön által a társaság mentesülhet külső források bevonásától, és bármely céllal a gazdálkodó szervezet rendelkezésére bocsátható. A tagi kölcsönt a magánszemély adózott jövedelméből tudja nyújtani, így a kölcsön nyújtása után őt ismételten személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség nem terheli, tehát annak elengedése miatt sem kell a magánszemélynek adót fizetnie. A tagi kölcsönt azonban vissza kell fizetni. Amennyiben a társaság például forráshiány miatt nem tudja a tagi kölcsönt visszafizetni, akkor ezt rendezni kell. A rendezés egyik módja, hogy a tag elengedi a társasággal szembeni követelését. Ez a gyakorlatban gyakran a társaság végelszámolással történő megszüntetésekor fordul elő, mert a végelszámolás addig nem fejezhető be, míg a társaságnak tartozása van.
A tagi kölcsön elengedését a számviteli törvény alapján a rendkívüli bevételek között kell elszámolni. Az elengedett tagi kölcsön összegével a társaság nem csökkentheti a társasági adóalap megállapításakor az adózás előtti eredményt. Ez a társaságnak társaságiadó-fizetési kötelezettséget jelenthet.
A kölcsönadott összegnek a kölcsönadó részéről történő elengedése minden esetben ajándékozási illetékkötelezettséggel jár. Mentes az ajándékozási illeték alól a követelés gazdálkodó szervezetek közötti ajándékozás útján történő megszerzése.
Az ajándékozási illetéket az elengedett tagi kölcsön miatti kötelezettség összege után, az elengedés időpontjával kell megfizetni, melynek mértéke 18%. A gazdálkodó szervezet az ilyen módon történő vagyonszerzését köteles bejelenteni a NAV-nak 30 napon belül, a vagyonszerzést rögzítő irat benyújtásával. Ha bejelentési kötelezettségének a társaság nem tesz eleget, és erről a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tudomást szerez (pl. ellenőrzés során), akkor az adóhatóság hivatalból indítja meg az illeték kiszabására irányuló eljárást.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 11. 07:50, péntek | Belföld
Orbán Viktor: akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből!
Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből! - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Facebook-oldalán.
2025. Április 11. 07:49, péntek | Belföld
Gulyás Gergely: jövő héten kezdik postázni a szavazólapokat Ukrajna EU-csatlakozásáról
Jövő héten kezdik postázni az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón.
2025. Április 11. 07:48, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: magyar vállalat építi az Egyiptomot Európával összekötő optikai kábelt
A 4iG magyar telekommunikációs vállalat mintegy 2800 kilométernyi optikai kábellel köti össze Európát és Egyiptomot a tenger alatt, így biztosítva nagysebességű internetkapcsolatot
2025. Április 10. 09:13, csütörtök | Belföld
Magyar módszerrel a kiégés ellen
Téged milyen tényezők mozgatnak munkád során? Szeretnéd, ha a fizetésed mellett egyéb módokon is elismernének? Légy része egy magyar módszer kidolgozásának, és értékes nyereményeket is bezsebelhetsz!