Hírek
2015. Április 06. 15:00, hétfő |
Belföld
Forrás: hirado.hu
Tarvarjak és szakállas baglyok Szegeden

Két különleges madárfajt, tarvarjakat és szakállas baglyokat figyelhetnek meg április elejétől a látogatók a Szegedi Vadaspark Európa állatvilágát bemutató gyűjteményrészén.
Két különleges madárfajt, tarvarjakat és szakállas baglyokat figyelhetnek meg április elejétől a látogatók a Szegedi Vadaspark Európa állatvilágát bemutató gyűjteményrészén, tájékoztatott Veprik Róbert igazgató.
A Zürichi Állatkertből érkezett szakállas baglyok (Strix nebulosa) egy újonnan megnyitott, a Sancer-tóról visszavezető erdei ösvény mentén kialakított röpdében láthatók, a vadmacskák szomszédságában.
Vadon ez a bagolyfaj Észak-Amerikától Kelet-Ázsiáig, az északi területek sűrű tajgaerdeiben fordul elő. A szeme körüli, majd egymást követően egyre nagyobb átmérőjű koncentrikus rajzolatok teszik rendkívül imponálóvá, mondhatni érdekes "arckifejezésűvé".
Nevét a csőre alatt látható, szakáll alakú sötét foltról kapta. Hatékony és ügyes vadász, igen kifinomult hallással a zsákmányul szolgáló egerek és pockok legkisebb neszére is felfigyel, majd lecsap rájuk. Szaporodása teljes mértékben a táplálékbőség függvénye, ínségesebb években, amikor kevesebb a rágcsáló, el is maradhat. A fiatal párt Szegeden ez a veszély nem fenyegeti, így a gondozók bíznak abban, hogy idővel költeni is fognak.
A furcsa küllemű – vörös csupasz fejű, szintén vörös, hosszú, lefelé hajló csőrű, zöldes fényű fekete tollazatú - tarvarjú (Geronticus eremita) elnevezésével ellentétben nem a varjúfélék közé tartozik, hanem az íbiszek családjának tagja. Természetvédelmi jelentőségét mutatja, hogy ez az első állatfaj, amelyet jogilag védettnek nyilvánítottak Leonárd salzburgi érsek 1504-es rendelete alapján. Ennek ellenére az Alpokból eltűnt, csakúgy, mint Dél-Európából, majd a Közel-Kelet és Észak-Afrika számos országában is kipusztult. Végül már csak Marokkóban, Szíriában, Törökországban és talán Irakban maradtak kisebb, elszigetelt populációi.
A kritikusan veszélyeztetett fajnak jelenleg ezernél is kevesebb egyede él vadon, száma folyamatosan csökken szigorú védelme és a szaporítására, visszatelepítésére fordított erőfeszítések ellenére. A legfőbb probléma vadászata, de élőhelye rombolása és a mérgezések szintén jelentősen hozzájárulnak pusztulásához.
Az európai állatkertek fajmegmentési program keretében tartják és sikeresen szaporítják a ritka fajt, ebben a programban immár a Szegedi Vadaspark is szerepet vállalt. A Bécsi Állatkertből érkezett tarvarjakat a medvebemutató melletti röpdében tekinthetik meg a látogatók.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 04. 07:55, péntek | Belföld
Benjámin Netanjahu: Magyarország fantasztikus dolgokat tett Izraelért és a zsidó népért
Orbán Viktor vezetése alatt Magyarország fantasztikus dolgokat tett Izraelért és a zsidó népért
2025. Április 04. 07:52, péntek | Belföld
Orbán Viktor: egy magára valamit adó demokratikus jogállam nem vehet részt a Nemzetközi Büntetőbíróságban
Egy politikai motivációk alapján működő nemzetközi bíróságban egy magára valamit adó demokratikus jogállam, mint amilyen Magyarország, nem vehet részt
2025. Április 03. 13:40, csütörtök | Belföld
Téged – egy belső világ lírai lenyomata
Megjelent Dóka Attila Téged című verseskötete
2025. Április 03. 08:04, csütörtök | Belföld
A magyar Gripenek is részt vesznek a NATO legnagyobb légierő gyakorlatán Dániában
Kitelepült a dániai Skrydstrup légibázisra a Magyar Honvédség öt JAS-39 Gripen repülője.