Hírek
2015. Május 24. 12:00, vasárnap |
Bulvár
Forrás: Szabad Föld
Tetűgyorsan szaporodnak

Nincs mire várni, minden nap késedelem újabb kolóniák kialakulásához vezet. De ne mérgelődjön, aki a sikeres rovarirtást követően néhány napon belül újabb tetvesedést észlel.
A rovarölő szereket mostanság inkább a tetvek ellen használom: megtaláltam őket a hibiszkuszon, spenóton, takarmányrépán, rózsán, a szilvafák legfiatalabb hajtásain is.
Nincs mire várni, minden nap késedelem újabb kolóniák kialakulásához vezet. De ne mérgelődjön, aki a sikeres rovarirtást követően néhány napon belül újabb tetvesedést észlel: még repülnek a szárnyas anyák, ezek újabb családokat alapítanak, s akár egy héten belül megint eltetvesedik a növényünk. Nagyjából egy hónapig mehet a küzdelem, aztán már a szárnyas anyák eltűnnek, így egy-egy tetűkolónia kialakulása is könnyebben megakadályozható.
A tetvek ellen azért kell mindenképpen védekezni, mert veszélyes vírusokat, fitoplazmákat terjeszthetnek, melyek akár a több évtizedes fákat, szőlőket is elpusztíthatják. Egy 15 éves szilvafánkat kell kivágnom, mert három éve a nagy tetűinvázió idején sharka-vírussal fertőződött, ami kiirthatatlan kórság, s mostanra gyengült meg annyira, hogy vázágainak többsége leszáradt. S ha már permetezünk, ne feledkezzünk meg a lisztharmatról, a varrasodás ellen használható szerekről sem. Az almafák – főként a jonatán – érzékeny a lisztharmatra, ami most is károsít. Hasonló a helyzet a virágzás előtt álló szőlővel: bár még nagy betegségek nem alakultak ki, a virágzás előtt álló, 30-60 centis hajtásokat növesztő szőlőkben érdemes megelőzni a bajt. A kicsi eső, a hajnalonkénti pára, harmat társul a 20-26 fokos napközbeni meleggel – bár évekig arról írt a szaksajtó, hogy a lisztharmat inkább a szárazabb meleget kedveli, e vélekedést az utóbbi évek tapasztalata megcáfolta. A peronoszpóra terjedése is most várható. A szőlészek, gyümölcstermesztők egyébként azért fohászkodnak, hogy ne jöjjön túl nagy szélvihar, mivel a vesszők még igen gyengék, a termesztő rendszer drótjaihoz csapódva könnyen sérülnek, törnek. Ezek a sebek mind fertőzésforrások.
Kellene két hét nagyobb szelek nélküli időszak, addigra a vesszők akkorák lesznek, hogy a drótok közé szorítva, hozzájuk kötözve már nem okozhat nagy kárt bennük egy-egy szeles időszak sem.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 16. 07:36, szerda | Bulvár
MOHU: 15 milliós napi rekord született a visszaváltásban
Elérte a 15 milliót az automatáknál visszaváltott műanyag palackok, fémdobozok és üvegek száma a pünkösdi hosszú hétvége utáni kedden, ez csaknem 30 százalékkal több, mint az eddigi rekord.
2025. Július 14. 07:53, hétfő | Bulvár
Az Adriai-tenger egyik legrégebbi hajóroncsát fedezték fel Horvátországban
Vis szigetén, Komiza partjainál, 30-50 méteres mélységben fedezték fel az Adriai-tenger egyik legrégebbi hajóroncsát, egy görög kereskedelmi hajót a Kr. e. IV. századból - írta a Jutarnji List című napilap vasárnap.
2025. Július 13. 08:56, vasárnap | Bulvár
Magyarokat mentett meg egy görög sárkányszörfös - Videó
Apa és lánya sodródtak el, teljesen kimerültek, de végül megmenekültek.
2025. Július 11. 09:10, péntek | Bulvár
Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése
Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aranytartalékának ellenőrzése; a Magyarországon őrzött 94,73 tonna aranytartalék kifogástalan állapotban van - közölte az MNB csütörtökön a Facebook oldalán.