Városlista
2025. július 16, szerda - Valter

Hírek

2011. December 19. 07:38, hétfő | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Titokzatos madarat találtak a kutatók

Titokzatos madarat találtak a kutatók

Ritka feketetorkú fülemüléket fedeztek fel kínai és svéd kutatók a Kína középső részén elterülő Csin-hegységben (Qinling).

Az új észlelések által megkétszereződött a faj ismert állománya. A feketetorkú fülemülét (Luscinia obscura) 1886-ban fedezték fel. A madarak méretükben és alakjukban a nálunk honos vörösbegyre hasonlítanak leginkább, a hímek torka és begye azonban nem vörös, hanem koromfekete.

A fajról minimális ismeretanyag áll csak rendelkezésre, tojókat pedig még soha nem látott senki. A feketetorkú fülemüle rejtett életmódot folytat, nehéz észrevenni az élőhelyéül szolgáló sűrű bambuszerdőben – mondta el Per Alstrom, az uppsalai Svéd Agrártudományi Egyetem professzora. Alstrom és kollégái két költőhelyet határoltak be a hímek jellegzetes éneke alapján. Valószínűsíthető, hogy nagyjából ugyanannyi tojó él a természetben, mint hím, csak a hímeket énekük révén könnyebb megtalálni. A kutatócsapat egyaránt hét hímet számlált a Fopingi és a Csangcsingi (Changqing) Rezervátum területén is. Felfedezésükből a kutatók arra következtetek, hogy a faj feltehetően nem olyan ritka, mint előzőleg hitték, bár elterjedése valószínűleg szűk helyre korlátozódik – mondta Alstrom professzor a BBC hírportálnak.

Három és fél hét kutatómunka után is csupán e két helyszínen találták meg a madarat a Csin-hegységen belül. Szerencsére mindkét költőhely fokozott védelemnek örvend, mivel olyan ritka emlősfajok élnek ott, mint az óriáspanda és az arany piszeorrú majom. Így van remény a feketetorkú vörösbegy állományainak hosszú távú fennmaradására. A kutatók hangfelvételt is készítettek a madarak énekéről, remélve, hogy ez segíti majd jövőbeni meghatározásukat, és alaposabb megismerésüket.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 16. 07:37, szerda | Belföld

Európa legjobban teljesítő bankjai között az OTP az S&P idei rangsorában

Az OTP Csoport a második helyen végzett Európa legjobban teljesítő bankjai között az S&P Global Market Intelligence 2025-ös rangsorában a tavalyi első helyezés után - tájékoztatta a pénzintézet kedden az MTI-t

2025. Július 16. 07:34, szerda | Belföld

Lázár János: Magyarország újra édesvíz-nagyhatalom lehet

Magyarország egykor édesvíz-nagyhatalom volt, és újra az lehet - írta az építési és közlekedési miniszter kedden a Facebook-oldalán.

2025. Július 16. 07:30, szerda | Belföld

Airbus: Európa legmodernebb helikopterflottája a magyar

Megérkezett az utolsó két Airbus H225M típusú helikopter és ezzel teljessé vált a Magyar Honvédség közepes kategóriájú, többfeladatú helikopterflottája.