Városlista
2025. december 3, szerda - Ferenc

Hírek

2014. Szeptember 27. 19:01, szombat | Belföld
Forrás: Szabad Föld

Több tonna veszélyes só

Több tonna veszélyes só

Állati takarmányozásra szánt kálium-klorid felhasználásával gyártott, csomagolása szerint csökkentett nátriumtartalmú sót rendelt vissza a boltokból a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal.

Állati takarmányozásra szánt kálium-klorid felhasználásával gyártott, csomagolása szerint csökkentett nátriumtartalmú sót rendelt vissza a boltokból a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (Nébih). A közérdekű bejelentésre, illetve a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség felkérésére indított sóvizsgálat megállapította, hogy a Compex-Só Kft. nyírtassi üzemében történt a szabálytalanság: az idén összesen 13,3 tonna vákuumozott só gyártásánál használtak kálium-kloridot, változó arányban.Előfordult, hogy az állati takarmányba való, vélhetően szennyezett anyag aránya 100%-os volt. A túlzott káliumbevitel kedvezőtlen hatású lehet a veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, ezért az összes idén gyártott tételt visszahívják és megvizsgálják - adta hírül a hivatal. A megbízhatatlan technológiát alkalmazó, gondatlan gyártót feltehetően bírság megfizetésére kötelezik majd. A "csökkentett nátriumtartalmú vákuumsó" fogyasztása nem biztonságos - figyelmeztet a Nébih -, azt a vevők vigyék vissza a vásárlás helyére.

Káliumra szüksége van a szervezetnek, átlagosan 3-4 grammot fogyasztunk belőle naponta, zöldségekkel-gyümölcsökkel, magvakkal vesszük magunkhoz. Ám a túl sok kálium megterheli a vesét, a szív működését is megzavarhatja, izomgyengeséget okozhat - főleg az idős emberek, a vesebetegek és egyes gyógyszereket szedők számára jelent kockázatot. A tiszta kálium-klorid íze keserű.

A dolog pikantériája, hogy a világhálón már régóta keringenek olyan "összeesküvés-elméletnek" tűnő írások, amelyek a káliumklorid-mérgezés lehetőségére figyelmeztetnek. Sokan ezért csak a Himalája-sóban bíznak. Egy biztos: a kálium és nátrium egészséges aránya fontos a szervezet számára.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 03. 07:43, szerda | Belföld

Lázár János: A MÁV-nak nincs saját forrása a nagy pályaudvarok felújítására

A következő időszakban ezer kilométer vasúti pálya felújítása kezdődhet el, az ehhez szükséges forrás maradéktalanul rendelkezésre áll

2025. December 03. 07:42, szerda | Belföld

Rétvári Bence: jövő februárban érkezik a fegyverpénz

Jövő februárban érkezik a fegyverpénz, hathavi juttatást kap minden hivatásos rendvédelmi dolgozó - közölte kedden közösségi oldalán a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.

2025. December 03. 07:41, szerda | Belföld

Átfogó kampányt indít a Fidesz a Tisza Párt állítólagos megszorító csomagjáról

\"Átfogó kampányt indítunk a Tisza Párt baloldali megszorító csomagjáról\" - jelentette be a Fidesz parlamenti frakcióvezetője kedden a Facebook-oldalán.

2025. December 02. 07:12, kedd | Belföld

ÉKM: a főutakon emelkednek a díjak a kamionok számára

Magyarország kormánya átfogó intézkedéscsomagot fogadott el, amelynek célja a teherforgalom visszaterelése a gyorsforgalmi úthálózatra.