Városlista
2025. április 8, kedd - Dénes

Hírek

2016. Október 02. 08:27, vasárnap | Helyi
Forrás: Adrienn

Tudósokból nincsen hiány a Móra Ferenc Gimnáziumban

Tudósokból nincsen hiány a Móra Ferenc Gimnáziumban

Szeptember 30-án a Móra Ferenc Gimnázium is bekapcsolódott az országos szintű Kutatók éjszakája programsorozatba

melyben a felsőoktatási intézmények, iskolák, kutatóhelyek, múzeumok kínáltak programokat a kutatói pálya és a természettudományok népszerűsítésére.

A délután folyamán a gimnázium fizika-kémia-matematika szakos pedagógusai és a Természettudományos Laboratórium munkatársai a "Kutatók Éjszakája a Móra Gimiben" című program keretei között várták az érdeklődőket.

A fizikától a hajam is égnek áll programsorozaton kísérleteket végeztek a fizika tagozatos diákok tanárnőik segítségével. Óriási sikere volt a száraz jégnek, aminek beszerzése igaz nem volt egyszerű feladat, de ennek segítségével különböző kísérleteket hajtottak végre a délután folyamán pl. a hőtágulás, a hűlés, a száraz szén-dioxid szublimációjának szemléltetésére.

Ezen kívül a „Bezzeg az én időmben” szlogennel a Tudósok Klubja foglalkozáson a tanulók 1 órán át híres tudósok bőrébe bújva meséltek életük fontos momentumairól és kísérleteikről. Így például jelen volt Rosalind Franklin a DNS Fekete Asszonya, aki felfedezte ugyan a DNS röntgenkrisztallográfiás képét, de miután a kollégája Wilkins rögtön átvitte az információkat Watsonnak és Cricknek, így később ők hárman kapták a Nobel-díjat. De szerepelt Madame Curie kémia fizikus, aki egyedülálló abban, hogy nőként két Nobel-díjat is kapott. Az ő nevéhez a radioaktivitás felfedezése fűződik.
Másik fontos állomása volt a programsorozatnak a „Robot-olok”, ahol a legorobotok programozásáról tudhattak meg érdekes információkat az érdeklődők, de a vállalkozó kedvűek próbára is tehették ügyességüket a technikai eszközök programozásával.

A természettudományos labor ajtaja szintén egész délután nyitva állt a látogatók előtt, ahol egyszerű fizikai és kémiai kísérleteket végezhettek, mintegy tudományos sétát téve a gimnáziumban 2-3 éve működő laborkomplexumban – tudtuk meg Hajagos-Tóth Veronika biológia-kémia szakos tanárnőtől.

A nyitott nap lehetőséget adott arra, hogy mind a szülők, mind pedig a gyerekek megismerkedhessenek a Móra Ferenc Gimnáziummal. Városunkban egyedül a gimnázium kapcsolódott be az országos programsorozatba.

Az izgalmas kísérletek és látnivalók által nem kizárólag a továbbtanulók csábítását tűzte ki célul az iskola, hanem szeretett volna egy olyan programot adni a városlakóknak, ami eltér a hagyományos, megszokott szórakozási lehetőségektől.

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 07. 14:58, hétfő | Helyi

90 év, mely tele élményekkel, bölcsességgel, sok-sok munkával és szeretettel

Ma (április 7-én) töltötte be 90. életévét Kalapács Istvánné Erzsike néni, aki élete kilenc évtizede során megélt történelmi időket, változásokat, ám mégis mindig megőrizte szívében a derűt és kedvességet.

2025. Április 06. 08:15, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból

2025. április 6. - Nagyböjt 5. vasárnapja

2025. Április 06. 08:14, vasárnap | Helyi

Hírek a Szent István templomból

2025. április 6. - Nagyböjt 5. vasárnapja

2025. Április 04. 12:12, péntek | Helyi

Ma 17 órától 2 hétre megnyitjuk a Kőrösi utcát a forgalom előtt

Kedves Félegyháziak!