Hírek
2017. November 01. 08:00, szerda |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Valóban nem ehetünk vérvétel előtt?
A köztudatban úgy él, hogy a vérvételre készülőknek már a vizsgálatot megelőző estétől tilos bármilyen élelmiszert fogyasztani.
A HáziPatika.comnak nyilatkozó diabetológus szerint ugyanakkor bizonyos betegeknek nem kötelező éhgyomorral megjelenni az orvosnál.
Megdőlt a sok évtizedes gyakorlat, amely szerint a vérvétel csak éhgyomorra jó - adta közzé a hírt néhány internetes portál. A cikk az Európai Labor Társaságok Szövetségének (European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine) 2016-os állásfoglalását idézi, amely szerint nem szükséges éhgyomorral vérvételre menni, sőt, sok esetben előbb látható a baj, ha normál rend szerinti étkezés mellett vesznek vért. A magyarázat szerint ez egy mesterségesen létrehozott állapot, ami valójában nem életszerű, hiszen a szervezet kiéheztetett állapota nem az általános értékeket jelzi. Kivételt képez ez alól az éhgyomri vércukoreredmény, melynek pontos méréséhez valóban nem javasolt semmit fogyasztani a vérvétel előtti órákban. Valóban feleslegesen sanyargatják magukat a vizsgálat előtt állók? Szakembert kérdeztünk.
Mikor ehetünk vérvétel előtt?
A vizsgálat típusától, és a beteg állapotától is függ, hogy a vérvétel előtt megengedett-e az evés - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. "Hogyha azt akarjuk megállapítani, hogy a páciensnek cukorbetegsége, vagy inzulinrezisztenciája van-e, a terheléses vércukorvizsgálatot mindenképpen éhgyomorral kell a beteggel elvégeztetni. Ilyenkor azt javasoljuk, hogy a vérvételt megelőző nap, este tíz órától már semmit ne fogyasszon vízen kívül" - mondta el. Rövid idővel a vizsgálat előtt akár egy cukormentes rágó is befolyásolhatja a vércukorszintet, így az ilyen esetekben tényleg szigorúan be kell tartani az orvos által előírt dolgokat. Fontos azonban a diabetológus szerint az is, hogy az ezt megelőző három napban a páciens megfelelően táplálkozzon, ne vonja meg magától a szénhidrátot. A nem megfelelő táplálkozás ugyanúgy torzíthatja az eredményeket.
A már diagnosztizált cukorbetegek esetében azonban nem kell ragaszkodni az éhgyomori méréshez a doktornő szerint. Esetükben ugyanis sokkal nagyobb problémát jelenthet, ha reggel nem a megszokott időben adja be magának az inzulinját, a laborvizsgálat miatt pedig kicsúszik a megszokott ritmusából. "Mivel a cukorbetegséget már megállapítottuk nála, az étkezés pedig más értékét nem befolyásolja, ezért mi nem kérjük, hogy éhgyomorral jelenjen meg. Hogyha nem valamilyen szénhidrát-anyagcserezavart, vagy inzulinrezisztenciát szeretnénk mérni, a beteg is nyugodtan étkezhet a vizsgálat előtt" - mondta a diabetológus.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet: a vizsgálat sikeressége érdekében mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal, és az ő javaslatainak megfelelően jelenjünk meg a vérvételen. Egyes eredményeket (a már említettvércukorszintmellett például a vérzsírszintet) ugyanis torzíthatnak az előtte elfogyasztott élelmiszerek, ez pedig a megfelelő diagnózis felállítását is megnehezíti.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 11:00, péntek | Helyi
Összeütközött két gépkocsi Pálmonostora közelében
A tűzoltók a 4504-es úton áramtalanították a járműveket.
2024. November 21. 13:14, csütörtök | Helyi
Izzó kályhás hajtányozás
Idén is megrendezi a Kecskeméti Kisvasút & Hajtánypálya a téli programját Kecskemét KK kisvasúti állomáson.
2024. November 21. 11:54, csütörtök | Helyi
Adventi programok Kiskunfélegyházán
Szeretettel várják a szervezők a kedves érdeklődőket a félegyházi adventi programokra.
2024. November 21. 10:52, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.