Városlista
2025. április 12, szombat - Gyula

Hírek

2014. Április 05. 11:00, szombat | Életmód
Forrás: - Adrienn -

Vérvizsgálattal jelezhető előre az Alzheimer-kór

Vérvizsgálattal jelezhető előre az Alzheimer-kór

Az Alzheimer-kór már a kialakulása előtt 3 évvel előre jelezhető a vérben található egyes lipidek segítségével.

Az Alzheimer-kór már a kialakulása előtt 3 évvel előre jelezhető a vérben található egyes lipidek segítségével.
Az időskori demencia egyik leggyakoribb előfordulási formája az Alzheimer-kór, amely a 80 év felettiek 20%-át, Magyarországon körülbelül 200.000 embert érint. A legnagyobb problémát a kezelés tekintetében az jelenti, hogy az első tünetek megjelenése előtt már körülbelül 10 évvel megtámadja az agyat, így a beteg rendszerint a már túl későn fordul orvoshoz. Ezért nagyon fontos, hogy a kockázati tényezők elemzésével és az előrejelzési eljárások fejlesztésével minél korábbi stádiumban sikerüljön azonosítani a betegséget, hogy megkezdhessék a kezelést.
A komoly kutatási kísérletben 525 hetven év feletti alanyt vizsgáltak folyamatosan három éves intervallumban, majd kiválasztották azt az 53-at, akinél az Alzheimer-kór kialakult. A korábban levett vérmintákat összehasonlították az egészséges csoport mintáival és megállapították, hogy összesen tíz lipid szintje jó eséllyel jelzi előre a későbbi Alzeimer-kórt. Sajnos a lipidszintek és az agyi folyamatok közötti összefüggést még nem sikerült tisztázni, ahogy azt sem, hogy lehetséges-e a kísérletben feltárt 3 éves pieriódusnál korábban is előre jelezni a megbetegedést. Bár a testzre hatalmas igény lenne a klinikai gyakorlatban, a megbízható eredmények érdekében még további, szélesebb körű kísérletekre van szükség.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 11. 07:50, péntek | Életmód

Szerbiai orvosok szerint a NATO légicsapásainak következményeként sok a rákos megbetegedés az országban

A Jugoszlávia elleni 1999-es NATO-légicsapások következtében az utóbbi 25 évben jelentősen megnőtt a rákos megbetegedések száma - állítják szerbiai orvosok.

2025. Április 11. 07:48, péntek | Életmód

Kiterjesztik a kistelepülési kocsmák támogatási programját

A pályázatra jogosult italüzletek mintegy 80 százaléka jelentkezett a kormány által a falusi kiskocsmák számára meghirdetett, 3 millió forintos támogatási programra;

2025. Április 11. 07:47, péntek | Életmód

Hét új látványossággal gazdagodik a Mini Magyarország makettpark Szarvason

Hét új látványossággal gazdagodik a szarvasi Mini Magyarország makettpark húsvétkor - közölte a turisztikai létesítmény csütörtökön közleményben az MTI-vel.