Hírek
2021. December 02. 07:00, csütörtök |
Külföld
Forrás: Gebauer Szabolcs, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: mti
Von der Leyen: ideje elgondolkodni a koronavírus elleni oltás kötelező elrendeléséről
A koronavírus újabb, a korábbinál fertőzőbbnek tartott variánsának megjelenésével eljött az ideje, hogy az Európai Unió elgondolkodjon a kötelező védőoltás elrendeléséről
- jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben szerdán.
Ursula von der Leyen a koronavírus-járvány újabb hullámának összehangolt tagállami kezelését célzó bizottsági megközelítés ismertetésekor elmondta, hogy véleménye szerint uniós szintű megbeszélésre van szükség a koronavírus elleni kötelező beoltásról és arról, miként ösztönözhető a védőoltás beadása, ugyanis az EU 450 milliós lakosságának egyharmada még mindig beoltatlan.
Hangsúlyozta ugyanakkor: a vonatkozó döntés meghozatala nemzeti hatáskörbe tartozik.
A bizottsági elnök kijelentette: a koronavírus omikron nevű változata jelentette kihívás "versenyfutás az idővel", ezért arra szólította fel a tagállamokat, hogy a remény feladása nélkül készüljenek fel a legrosszabbra.
"Készülj a legrosszabbra, de reméld a legjobbat" - fogalmazott, és hozzátette: a tudósok szerint a teljes beoltottság, valamint az emlékeztető oltás biztosítja a lehető legerősebb védelmet a koronavírussal szemben.
Kiemelte: az omikron variáns megjelenése, valamint a gyorsan, különösen a beoltatlanok körében emelkedő esetszámok miatt újra nyomás nehezedik az egészségügyi ellátórendszerekre, és ez sürgős és határozott fellépést tesz szükségessé. Az Európai Bizottság ezért azt javasolja, hogy az EU-nak és a tagállamoknak továbbra is közös stratégiát kell alkalmazniuk, hogy korlátozzák az omikron variáns bejutását EU-ba, rendszeresen, napi szinten felülvizsgálva az alapvetően szükséges utazási korlátozásokat.
Az Európai Uniónak és a tagállamoknak készen kell állniuk minden szükséges ellenőrzés bevezetésére. A tagállamoknak a beoltatlan lakosságot célzó kampányokat kell indítaniuk az oltásra jogosult összes korcsoportban, és célzott nemzeti stratégiát kell alkalmazniuk a védőoltásokkal szembeni bizalmatlanság kezelésére. A vírussal - többek között az omikron variánssal - szembeni magas szintű védelem fenntartása érdekében a tagállamoknak minél előbb meg kell kezdeniük az emlékeztető oltások beadását, méghozzá a legveszélyeztetettebb csoportokkal kezdve - közölte.
A tagállamoknak célzott és arányos óvintézkedéseket és korlátozásokat kell bevezetniük a vírus terjedésének korlátozására. Az omikron variáns megjelenése miatt az év végi ünnepek kapcsán különös figyelmet kell fordítaniuk a társas érintkezésre vonatkozó egyedi intézkedések alkalmazására és a velük kapcsolatos tájékoztatásra. Végre kell hajtaniuk a szabad mozgással kapcsolatos felülvizsgált megközelítést, mely szerint az uniós védettségi igazolvány érvényességi ideje egységesen 9 hónap.
A bizottsági javaslatot ismertetve Ursula von der Leyen végezetül hangsúlyozta, hogy az EU-nak és a tagállamoknak fel kell gyorsítaniuk az oltóanyagok megosztását, hogy 2022-re elérhető legyen a 70 százalékos globális átoltottság.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –